25 września 2014

Słynni absolwenci IB: Alex Honnold

[źródło]

Alexander to jedno z najpopularniejszych imion męskich w Stanach Zjednoczonych. Jednak Alexander Honnold jest tylko jeden. Ten wyjątkowy człowiek jest nie tylko absolwentem matury międzynarodowej, ale też odważnym alpinistą free solo, któremu wysokie ściany skalne nie są straszne.

Alex urodził się 29 sierpnia 1985 roku w Sacramento w stanie Kalifornia. Tam dorastał i ukończył liceum Mira Loma. Następnie rozpoczął naukę inżynierii na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkley, jednak szybko z tej nauki zrezygnował, aby poświęcić się swojej największej pasji - wspinaczce. Ale ta, którą uprawia Honnold nie jest tradycyjną wspinaczką, jaką większość z nas sobie wyobraża. To specyficzny rodzaj - free solo, w którym alpinista wspina się po skałach sam, bez uprzęży, lin i reszty wyposażenia. Łatwo się domyślić, że jest to bardzo niebezpieczne zajęcie.

Chociaż zaczął się wspinać w wieku 11 lat, a w wieku 19 lat poświęcił się temu zajęciu już całkowicie, media zwróciły na niego uwagę dopiero w 2007 roku, gdy miał 22 lata. Wtedy to pokonał linie skalne The Rostrum (300 m wysokości) i Astroman (330 m wysokości) w Parku Narodowym Yosemite w ciągu jednego dnia. I od tamtego momentu wspina się coraz wyżej. Do jego najważniejszych osiągnięć można zaliczyć m.in.:
  • pokonanie trasy Nos na górę El Capitan w czasie 02:23:51 i tym samym osiągnięcie rekordu prędkości, 
  • free solo na Half Dome w ciągu 1 godziny i 22 minut, 
  • pokonanie razem z Davem Allfrey’em w rekordowym czasie trasy Excalibur na El Capie w Yosemite w 16 godzin i 10 minut (warto dodać, że jest to pierwsze przejście tej trasy w czasie poniżej 24 godzin), 
  • samotne przejście dróg: South Face na Mt. Watkins, Regular Northwest Face na Half Dome oraz The Nose na El Capitan w 80 godzin, 90% całej trasy przeszedł bez żadnego zabezpieczenia, 
i wiele innych.

W 2010 roku magazyn “Climbing” docenił i uhonorował wysiłki Alexandra Honnolda przyznając mu nagrodę “Golden Piton”. Prywatnie Alex mieszka w swojej furgonetce, co bardzo ułatwia mu wspinaczkę oraz monitorowanie warunków pogodowych. Dzięki temu w szybkim czasie może znaleźć się w miejscu najkorzystniejszym do wspinania.

Honnold poza wspinaniem prowadzi również fundację The Honnold Foundation, założoną w 2012 roku. Hasło, które jej przyświeca, brzmi: rób więcej, lepiej. Można śmiało powiedzieć, że to nie tylko maksyma Fundacji, ale też samego jej założyciela. Jej misją jest szukanie prostych oraz trwałych sposobów poprawy życia na świecie. Formą pomocy The Honnold Foundation jest oferowanie dotacji różnym organizacjom oraz angażowanie się w projekty, które wywierają pozytywny wpływ. Ważne jest, aby projekty te odznaczały się ideą zdrowego, czystego, wydajnego i sprawiedliwego globalnie życia.

O przebytych przez Alexa trasach, wspinaczkach free solo, ale też tych z zabezpieczeniem, można długo mówić. Jednak warto takim wyczynom się również przyjrzeć. Z pewnością niejednemu z nas zjeży się włos na głowie, a może znajdzie się jakiś śmiałek, który postanowi pójść w ślady Honnolda.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za dodanie komentarza.