15 kwietnia 2015

IB World Schools: American College of Sofia
American College of Sofia to jedna z najstarszych amerykańskich instytucji edukacyjnych poza terytorium Stanów Zjednoczonych. College ten znajduje się w ścisłej czołówce najlepszych i najbardziej prestiżowych szkół średnich w Bułgarii, a zarazem na całych Bałkanach. Lokalizacja szkoły związana jest z sercem tego bałkańskiego kraju, czyli jego stolicą - Sofią. American College of Sofia jest również certyfikowanym ośrodkiem uczącym od 2004 roku w systemie IB. Jednak jego historia sięga dużo wcześniejszych czasów. Poznajmy zatem bliżej tą szkołę i zobaczmy co ma ona do zaoferowania.

Początki American College of Sofia
Historia ACS sięga 1860r., kiedy to najpierw powstała placówka edukacyjna dla chłopców, założona przez misjonarzy w Philipopolis, (dzisiejszym Płowdiw), a następnie w Starej Zagorze, 3 lata później, swego otwarcia doczekała się również szkoła dla dziewcząt. Połączenie tych dwóch ośrodków, dało początek American College. W związku z tym obie szkoły w 1871 roku zostały przeniesione do miejscowości Samokow, gdzie rozkwitały następne pół wieku. Należąca do władz Kościoła kongregacjonalnego szkoła po I Wojnie Światowej stanęła przed groźbą rozwiązania, jednak spotkało się to z licznymi protestami społeczeństwa, co w rezultacie doprowadziło do jej przejęcia w 1926r. przez Sofia American Schools, Inc. W 1928r. szkoła przeniosła się do Sofii. Burzliwe losy szkoły wiążą się ściśle również z okresem II Wojny Światowej oraz komunizmem, które doprowadziły do jej zamknięcia w 1947r. i rozproszenia się całego majątku placówki, książek i innych wartościowych sprzętów. Szkoła jednak przetrwała zawiłości historii i wznowiła swoją działalność w 1992r.A jak wygląda i działa College obecnie?
Szkoła działa obecnie w ośmiu odnowionych budynkach, zlokalizowanych na 52 ha parku. Zawiera siedem budynków akademickich, 62 sale lekcyjne, cztery pracownie komputerowe, trzy pracownie naukowe, teatr z 435 miejscami siedzącymi, salę koncertową na 180 miejsc, 28-osobowy studencki akademik, bibliotekę oraz dużą salę gimnastyczną. Dodatkowo posiada też kilka małych, krytych obiektów sportowych, jak np. ścianka wspinaczkowa, studio tańca i centrum fitness, a także odkryte boiska do koszykówki, tenisa i imponujący ogród Dafina Garden.

W centrum kampusu uczelni znajduje się również wyjątkowa fontanna, która na przestrzeni lat stała się symbolem ACS. Została ona przekazana do kolegium przez Lazara Kiselincheva, którego firma zbudowała budynki nowego kampusu w Sofii w 1920 roku. Fontanna jest repliką starej tureckiej fontanny w Samokow, poprzedniej lokalizacji Amercian College.


Uczelnia oferuje pięcioletni program nauczania - bardzo rygorystyczny, a zarazem wzbogacony szeregiem zajęć fakultatywnych i pozalekcyjnych. Edukacja kończy się uzyskaniem 1 z 3 rodzajów dyplomów: bułgarskiego, amerykańskiego bądź International Baccalaureate. Choć głównym zadaniem Collegu jest kształcenie młodzieży bułgarskiej, to oferta skierowana jest również do młodzieży wszystkich narodowości, ras i wyznań w przekonaniu, że różnorodność studentów wzbogaci szanse edukacyjne dla wszystkich. ACS przygotowuje uczniów do spełnienia najbardziej wymagających kryteriów każdej uczelni na świecie. Stwarza swoim absolwentom warunki, aby mogli w pełni rozwijać swój potencjał, umiejętność krytycznego myślenia, a w efekcie końcowym odnaleźć i zrozumieć swoje miejsce w świecie, szanując jednocześnie innych ludzi.

Jak wspomnieliśmy w ACS kształcą się głównie Bułgarzy. Wśród ogólnej liczby 750 uczniów, stanowią oni 97%. Pozostali, to głównie dzieci dyplomatów i biznesmenów z ponad 10 różnych krajów. To właśnie do nich College kieruje możliwość uczestnictwa w International Baccalaureate Program, kończący się uzyskaniem dyplomu IB. Oferta ta niestety nie jest dostępna dla bułgarskiej młodzieży. Dla nich przeznaczone są egzaminy, po których mogą uzyskać bułgarski dyplom ukończenia szkoły. Mogą też przystąpić po 8 i 9 klasie do testu ISEE (Independent School Entrance Exam) w języku angielskim i szlifować swoje umiejętności lingwistyczne.


American College of Sofia to szkoła z imponującą, a zarazem zawiłą historią. Równie godna uwagi, podobnie jak jej tło historyczne, jest oferta skierowana do wszystkich młodych ludzi, głównie bułgarskiej młodzieży, chcącej podjąć w niej naukę. Wyniki szkoły w zakresie nauczania, klasyfikują się w ścisłej czołówce wśród podobnych szkół w tym kraju i całym rejonie bałkańskim. Dodatkowym plusem jest oczywiście udostępnienie międzynarodowej młodzieży przebywającej w Bułgarii możliwości skorzystania z International Baccalaureate Programu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za dodanie komentarza.