27 sierpnia 2015

Jak przygotować się na wyzwania nowego roku szkolnego?

Jeszcze nie tak dawno pisaliśmy na blogu o pomysłach na rozwijające wakacje, a tu już koniec sierpnia i za chwilę znów powrót do szkoły. Wakacje to często czas wielkich zmian, poznajemy nowe kraje, nowych ludzi i kultury, trochę zapominamy o szarej szkolnej rzeczywistości. Początek roku szkolnego to zawsze wyzwanie, czasem mniejsze kiedy tylko przechodzimy do kolejnej klasy, czasem większe, kiedy zmieniamy szkołę i wszystko jest dla nas nowe. I tu pojawia się pytanie: jak przygotować się na wyzwania nowego roku szkolnego? Czy to w ogóle możliwe? Oczywiście że tak, chętnie zdradzimy wam parę trików.Podstawową kwestią jest właściwe zarządzanie czasem. Brzmi mądrze, ale co to właściwie oznacza? Wraz z powrotem do szkoły harmonogram dnia trzeba podporządkować planowi lekcji i szkolnym obowiązkom, których z każdym rokiem przybywa. Dobrym rozwiązaniem jest zaplanowanie szkolnego tygodnia już na początku semestru tak, aby znaleźć czas zarówno na naukę jak i na odpoczynek. Pomocne w tym celu będą wszelkiego rodzaju kalendarze - od tradycyjnego, papierowego, po ten w telefonie. Mając w planie dnia czas przeznaczony na naukę zwyczajnie łatwiej się za nią zabrać.


Skoro już o planowaniu mowa to nie da się nie wspomnieć o aplikacjach, które spieszą nam z pomocą. Ponad połowa Polaków nie rozstaje się ze swoimi smartfonami, warto więc wykorzystać je również do planowania nauki. Platformy z aplikacjami mają w swojej ofercie liczne planer rozbudowane o możliwość dodawania notatek i przypomnień. Dzięki takim rozwiązaniom już nigdy nie zaskoczy Was nauczyciel mówiący “proszę wyciągnąć karteczki!” :)

Skoro mamy już wszystko zaplanowane na czas, a plan zawsze pod ręką i ustawione przypomnienia o sprawdzianach, pora zabrać się za naukę. I tu znów z pomocą przychodzą nam nasze “mądre telefony”. Największy wybór mają osoby chcące uczyć się języków, dostępne są słowniki, fiszki oraz aplikacje typowo edukacyjne. Naszym zdaniem jedną z aplikacji zasługujących na uwagę jest Fiszkoteka. Ta aplikacja to ciekawa alternatywa dla tradycyjnych papierowych fiszek do nauki słówek, których stworzenie zajmuje dużo czasu. Przewagą tej aplikacji jest możliwość dołączenia do fiszki ilustracji obrazującej dane słowo co wpływa na efektywność nauki. Rozwiązaniem znacząco usprawniającym tworzenie fiszek w aplikacji, jest możliwość wprowadzania słów nie tylko za pomocą klawiatury, ale również głosowo.

Podobne aplikacje: kartoszki, voovl.Dużą popularnością cieszą się także aplikacje do nauki języka takie jak Duolingo, które uczą wykorzystując koncepcję gier z ograniczoną liczbą żyć. Aplikacja daje użytkownikowi możliwość wybrania tempa nauki od “swobodnego”, który wymaga poświęcenia 5 minut dziennie na naukę po “szalony”, który wymaga 20 minut każdego dnia. Konieczne jest również określenie poziomu znajomości języka, w tym celu należy wypełnić test poziomujący. Potem pozostaje już tylko systematyczna nauka i pokonywanie kolejnych poziomów kursu.
No właśnie, systematyczność to kolejna bardzo ważna kwestia pomagająca pokonać wyzwania nowego roku szkolnego. Chociaż brzmi to banalnie, to jednak nauczyciele mają rację powtarzając, jak ważna jest systematyczna nauka. Na początku semestru jesteśmy jeszcze myślami na wakacjach, jednak warto zapamiętać, że systematyczna nauka to efekt wyrobienia nawyku. Jeżeli powtarzamy daną czynność przez pewien okres czasu regularnie, to nasz mózg uzna to za rutynowe zadanie, takie jak wieczorne bieganie, czy chodzenie spać o określonej godzinie. Niestety jak dowiodły badania, nie ma konkretnej liczby dni, które trzeba poświęcić na wyrobienie nawyku, dla każdego człowieka ten okres jest inny i może trwać od 18 do 254 dni, jednak mimo wszystko warto spróbować.

Ciekawi jesteśmy, jak Wy przygotowujecie się do nowego roku szkolnego? A może jeszcze cały czas jesteście myślami na wakacjach? :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za dodanie komentarza.