25 sierpnia 2015

Dyplom IB zobowiązuje: Sun Wise ProjectDziś chcielibyśmy podzielić się z Wami historią jednej z absolwentek International Baccalaureate Diploma Programme, która w Peru uruchomiła program przeciwdziałania nowotworowi skóry.

Aida Ahrari dyplom Międzynadorowej Matury zdobyła w Cameron Heights Collegiate. Wraz z Canadian Cancer Society prowadzi Sun Wise Project - projekt, który ma podnosić świadomość Peruwiańczyków w zakresie profilaktyki raka skóry. Aktualnie Aida kończy studia biomedyczne na University of Ottawa w Kanadzie.


Czym jest Sun Wise Project?
Aida stworzyła Sun Wise Project w odpowiedzi na niebezpieczny wzrost zachorowań na raka skóry w Peru - na tyle poważny, że wpływa negatywnie na sytuację ekonomiczną kraju. Projekt ma charakter międzynarodowy i opiera się również o aktywność lokalnej społeczności - do jego rozwijania zapraszane są szkoły, by ich uczniowie edukowali innych w zakresie zapobiegania i wczesnego wykrywania raka skóry.

Jakie działania mające na celu zwiększenie świadomości na temat raka podejmowane są w Peru w ramach programu?

Prowadzone zajęcia edukacyjne wśród młodzieży, również w postaci gier edukacyjnych, nauczające dobrych nawyków, takich jak noszenie kapeluszy, okularów przeciwsłonecznych, długich rękawów oraz kremów z filtrem. Zaleca się również unikanie ekspozycji na słońce w godzinach od 11 do 16, kiedy słońce świeci najmocniej. Poza edukacją młodzieży prowadzone są również partnerskie programy z lokalnymi szpitalami i przychodniami, których celem jest wprowadzenie działalności profilaktycznej jako stałego elementu opieki nad pacjentami.

Celem Sun Wise Project jest walka z rakiem skóry w Peru. Dlaczego Aida postanowiła zająć się właśnie tym problemem?
Do podjęcia takiej aktywności Aida zainspirowana została w latach licealnych. Uczęszczała do szkoły międzynarodowej, gdzie miała styczność z wieloma różnymi kulturami. Poza tym uczęszczała do klasy IB, co dodatkowo wzmocniło u niej postawę świadomego reagowania na dostrzegane problemy. Za tym wszystkim idzie nauka aktywnego dążenia do działania, które u Aidy skierowane zostało właśnie na problem raka skóry. W latach szkolnych działała jako wolontariusz w Canadian Cancer Society, szczególnie interesowała ją profilaktyka raka. Stale monitorując informacje na temat chorób nowotworowych odkryła, że jednym z największych problemów Peru jest czerniak, co szczególnie martwi ze względu na dużą uleczalność tej choroby przy zachowaniu odpowiednich działań zapobiegających pojawieniu się i rozwojowi choroby. Stąd właśnie wziął się pomysł na projekt Aidy.

Z kim współtworzony jest Sun Wise Project?
Aida rozpoczęła projekt Sun Wise wraz z kolegą z klasy Justinem Morin, który podobnie jak ona aktywnie działał w Canadian Cancer Society. Inicjatywę szczodrze wsparł jeden z wydziałów Uniwersytetu w Ottawie oraz Canadian Cancer Society. Projekt Aidy umocniła również peruwiańska organizacja - Macimo Nivel. Jak przyznaje sama absolwentka IBDP - bez tej pomocy jej projekt nie miałby racji bytu.

Jaką radę ma Aida dla innych uczniów i absolwentów międzynarodowej matury, którzy podjąć podobne wyzwania?
Przede wszystkim radzi, by mierzyć siły na zamiary i nie próbować na siłę zrobić wszystkiego samodzielnie - lepiej skupić się na rozwijaniu znajomości, budowaniu relacji, poszukiwaniu kontaktu z osobami o podobnych aspiracjach i pomysłach. Dobrze jest znać i współpracować z lokalnymi organizacjami, których pomoc w realizacji założonych planów może okazać się bezcenna.

Aida jest absolwentką International Baccalaureate Diploma Programme - co w programie okazało się być szczególnie cenne?

Najbardziej wyjątkowe jest holistyczne podejście do nauczania i kształcenia ucznia, które w praktyce daje dobrą podstawę edukacyjną do dalszej nauki oraz szerokie spektrum umiejętności. Bez wątpienia przydają się one nie tylko w karierze naukowej, ale także w prowadzeniu takich projektów, jak Sun Wise.

Chcecie wiedzieć więcej na temat Aidy, jej projektu i doświadczeń? Zapraszamy na IB Community Blog :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za dodanie komentarza.