24 września 2015

Absolwenci międzynarodowej matury radzą, jak ułatwić sobie początek studiów :)Pierwszy semestr na studiach może być trudny. Wyzwaniem mogą okazać się dostosowanie się do zupełnie innego planu zajęć, trudność zadawanych prac zaliczeniowych, czy odnalezienie się w nowym środowisku.

Poniżej znajdziecie 10 porad, jak ułatwić sobie życie na początku studiów, które IB Blogs udało się zebrać od absolwentów, którzy niedawno zdobyli dyplom międzynarodowej matury.


1. Bądź otwarty

Nigdy nie ograniczaj się do dziedziny, którą wybrałeś - jeśli zainteresuje Cię inny temat, zawsze możesz zacząć studiować drugi kierunek, lub pójść na studia podyplomowe. Ważne, by studia dały Ci możliwość rozwijania się - miej to zawsze na uwadze :)

2. Poznaj swoich wykładowców

Dobry kontakt z wykładowcą pozwala nie tylko na swobodniejszą dyskusję podczas zajęć, ale również pokazuje Twoją inicjatywę, pomaga budować pozytywne relacje i sieć kontaktów, które w przyszłości - podczas pisania prac badawczych, zdobywania tytułu, czy - jeśli właśnie na to się zdecydujesz - w dalszej karierze naukowej - mogą okazać się szczególnie wartościowe.

3. Znajdź swój kąt do nauki

Być może będzie to kawiarnia, ławka na zewnątrz lub upatrzone miejsce w bibliotece… Gdziekolwiek będzie, na pewno ułatwi Ci skupienie na pracy, którą masz do wykonania.

4. Dobrze zaplanuj i zagospodaruj swój czas

Wiesz, że tydzień trwa 168 godzin? To bardzo dużo czasu! Jego zaplanowanie i organizacja pozwoli znaleźć chwile na każdą czynność i sprawę, która jest dla Ciebie ważna. Pamiętaj tylko, by w swoim harmonogramie uwzględnić czas na odpoczynek :)

5. Dołącz do wydziałowej lub uczelnianej organizacji/koła naukowego

Zaangażowanie się w działania studenckich grup i kół do dobry sposób na to, by szybko poznać ludzi o podobnych zainteresowaniach i celach. Twoją pasją jest pisanie? Dołącz do akademickiej gazety. A jeśli nie uda Ci się znaleźć niczego, co odpowiadałoby Twoim konkretnym zainteresowaniom, zawsze możesz założyć własną organizację czy koło - większość uczelni daje taką możliwość swoim studentom.

6. Czytaj zalecaną literaturę przedmiotu

Nawet jeśli akurat nie musisz przygotowywać pracy zaliczeniowej, czy prezentacji, dbaj o to, by na bieżąco przerabiać zadaną przez wykładowców literaturę. Dzięki temu będziesz miał odpowiedni ogląd tematu i będziesz czuł się przygotowany do dyskusji i ćwiczeń. Dobre przygotowanie zawsze się opłaca!

7. Korzystaj z uczelnianych zasobów i sprzętów, które udostępniane są do użytku studentów

Większość uczelni posiada zaplecze, które pozwala na utrwalanie i ćwiczenie zdobytej podczas wykładów wiedzy. Laboratoria, czytelnie, zajęcia wyjazdowe i praktyczne, konferencje i szkolenia… Wybór zazwyczaj jest szeroki i bardzo często darmowy.

8. Nie zwlekaj i nie nadrabiaj wszystkiego na ostatnią chwilę

Brak konieczności uczenia się z zajęć na zajęcia, a jedynie na czas sesji egzaminacyjnej przypadającej raz na pół roku, potrafi rozleniwić. Doświadczenie niemal wszystkich studentów uczy jednak, by tego nie robić, bo zawsze kończy się to słynnym “kuciem przez całą noc” :) Powtórki i przygotowania zacznij więc odpowiednio wcześniej, by uniknąć natłoku tematów do pochłonięcia.

9. Nawiąż kontakt ze studentami z wyższych roczników

Jest ich wokół Ciebie całe mnóstwo, a bywają kopalnią wiedzy na wiele studenckich tematów: jakie zajęcia wybrać, którego promotora, jeśli interesuje Cię dany temat… Znając ich doświadczenia i ucząc się od nich, będzie Ci łatwiej odnaleźć się w studenckiej rzeczywistości.

10. Wysypiaj się!

Chyba nie musimy Wam pisać, dlaczego to takie ważne, by by być możliwie najbardziej wyspanym :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za dodanie komentarza.