16 września 2015

Jak wygląda plan lekcji w programie międzynarodowej matury?


Na naszym blogu dość dokładnie opisaliśmy zasady programu międzynarodowej matury i czym różni się International Baccalaureate Diploma Programme od programu Polskiej Matury. Jeżeli ktoś chciałby odświeżyć tą wiedzę, to zapraszamy do lektury następujących tekstów:
Różnice między tradycyjnym programem a tym, który kończy się uzyskaniem matury międzynarodowej, są dość znaczące. Chcielibyśmy więc na przykładzie naszej partnerskiej IB World School - LO im. M. Wańkowicza w Katowicach pokazać Wam, jak wyglądają plany lekcji w programie IB.Wszystko zaczyna się wyboru przedmiotów, których dana osoba chciałaby się uczyć podczas dwóch lat IBDP. Każdy uczeń wybiera 6 przedmiotów - trzy z nich muszą dotyczyć poziomu rozszerzonego (HL), a kolejne trzy poziomu podstawowego (SL). Zasada ta nie dotyczy lekcji TOK oraz w przypadku LO im. M. Wańkowicza lekcji “Writting” - specjalnej lekcja dla klasy 1DP, podczas której uczniowie Wańkowicza przyswajają sobie w praktyce brytyjskie zasady pisania różnych tekstów.
Przedmioty na poziomie rozszerzonym (HL) to 6 godzin w tygodniu, zaś na poziomie podstawowym (SL) to tygodniowo 4 godziny.
Ustalenie listy kursów i poziomu, na którym będą realizowane oraz zasada dotycząca ilości godzin dla każdego przedmiotu na danym poziomie są punktem wyjścia do tworzenia indywidualnych planów lekcji dla uczniów klas 1 i 2 DP.

Nietrudno się domyślić, że możliwości wyboru jest sporo, więc i poszczególne osoby mogą mieć bardzo różny rozkład zajęć. W naszym partnerskim liceum uczniowie często zaczynają więc lekcje dość wcześnie, od tzw. "zerówki", która zaczyna się nie wcześniej niż o 7:30. Wszystkie lekcje obowiązkowe kończą się najpóźniej o 16:10. Wszystkie zajęcia z poszczególnych przedmiotów prowadzone są w dziewięćdziesięciominutowych blokach.

Poniżej możecie zobaczyć, jak wygląda ogólny plan zajęć dla klasy 1DP w Wańkowiczu:W zależności od tego, jakie przedmioty realizuje dany uczeń, jego plan zajęć obejmuje inne przedmioty widoczne na planie.

Plany dla wszystkich poziomów podejrzeć można na stronie www LO im. M. Wańkowicza tutaj: http://nasze-szkoly.edu.pl/plany/NEW/IB


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za dodanie komentarza.