16 marca 2012

Międzynarodowe... wagary :)


Jak przystało na bloga traktującego o międzynarodowym programie edukacyjnym, nie możemy nie wspomnieć tutaj o również międzynarodowym Dniu Wagarowicza (obchodzony jest on w Polsce i na Litwie).
21 marca to dzień, podczas którego obchodzi się wiele świąt, ale jednym z najbardziej znanych jest właśnie Dzień Wagarowicza. Uczniowie w wyjątkowy sposób chcą uczcić nadejście wiosny - zrywają się więc z lekcji, by móc przez cały dzień cieszyć się urokami wiosennej pogody.

Skąd się to wzięło?
Od dawna wiadomo, że wagary nasilają się zwłaszcza w okresie wiosennym, a potęguje je ładna, słoneczna pogoda. Jest to typowe dla większości ludzi mieszkających w strefie klimatu umiarkowanego - następuje wiosenne rozprężenie i narasta ogromna chęć przebywania na świeżym powietrzu w miejscu pełnym słońca, następujące po długim jego braku podczas zimy.

Dzień Wagarowicza upamiętniający nadejście wiosny to co prawda nadal nieformalne święto, jednak wiele władz szkolnych próbuje ograniczyć lub na swój sposób zalegalizować wagary w tym dniu poprzez organizację imprez szkolnych (i pozaszkolnych) oraz okolicznościowych wyjść (np. do najbliższego parku w celu uczczenia pierwszego dnia wiosny, w postaci tradycyjnego topienia Marzanny – symbolu odchodzącej zimy).

21 marca już w przyszłą środę - życzymy Wam dobrej pogody! :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za dodanie komentarza.