20 kwietnia 2012

Głos Eksperta: Internetowe pomoce Międzynarodowego Maturzysty


Maj już prawie za pasem, więc do rozpoczęcia matur czy to polskiej czy międzynarodowej pozostało niewiele dni. Większość maturzystów w tym czasie intensywnie powtarza materiał i próbuje usestymatyzować swoją wiedzę. Bardzo popularne i przydatne są „Past Papers”, czyli arkusze maturalne z poprzednich lat.
W internetowym sklepie na oficjalnej stronie IBO można kupić całe zestawy, lecz niestety za grube sumy, sięgające nawet kilkuset euro/funtów. Dlatego uczniowie na całym świecie postanowili tworzyć swoje własne bazy Past Papers, wykorzystując do tego oczywiście internet.

Najbardziej popularne strony, o których istnieniu wiem to:
- Free Exam Papers - http://www.freeexampapers.com/past_papers.php?l=Past_Papers/IB/
- XtremePapers - http://www.xtremepapers.com/papers/IB/
Znajdziecie tam stare arkusze, nawet 10-letnie, ale też różne pomoce naukowe jak opracowania, streszczenia, powtórki. Te strony są z pewnością pomocne, w szczególności w gorącym okresie przedmaturalnym, gdzie rozwiązywanie starych matur daje pewną wprawę i pomaga na naszym prawdziwym egzaminie.

Stroną, którą chwali sobie wielu naszych uczniów jest portal IB Survival (http://www.ibsurvival.com). Tam znajdziemy nie tylko materiały i stare arkusze maturalne, ale też możemy porozmawiać z międzynarodową społecznością uczniów IB. Pytania dotyczą przedmiotów, pisania konkretnych prac, egzaminów, uczniowie pomagają sobie w rozwiązywaniu zadań, podają nowe pomysły. Bardzo interesujące i obszerne źródło wiedzy na dosłownie wszystkie tematy związane z nauką w systemie IB.
Na odstresowanie i poprawę humoru (dotyczy szczególnie tegorocznych maturzystów), zdecydowanie polecam często genialne IB Memes na Facebooku, które często trafnie ujmują w żartobliwy sposób rzeczywistość (https://www.facebook.com/pages/IB-Memes/315138958534486).

Tekst: Jan Skrzypczak, IB Tutoring

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za dodanie komentarza.