16 kwietnia 2012

Uniwersytety świata: Uniwersytet Ekonomii i Finansów w Sankt PetersburguSankt Petersburski Uniwersytet Ekonomiczny (Saint Petersburg State University of Economics and Finance, Санкт-Петербургский государственный университет экономики и финансов) jest jednym z najbardziej znanych i cenionych centrów edukacyjnych i naukowych w Rosji. Jest stosunkowo młodym uniwersytetem, został założony w 1930 roku (początkowo pod nazwą Leningradzki Finansowo-Ekonomiczny Uniwersytet). Budynek w którym obecnie znajduje się uczelnia, to dawny bank asygnacyjny imperium rosyjskiego, wybudowany w latach 1783-1799.

Historia Uniwersytetu sięga końca XIX wieku, kiedy powstała Politechnika Petersburska. Na jej filarach oparto uczelnię, ponieważ władze postanowiły edukować głównie ekonomistów, aby radykalnie poprawić wiedzę na temat ekonomii, finansów, handlu, planowania. Celem głównym było wykształcenie ekspertów, którzy profesjonalnie zajęliby się gospodarką kraju. Pierwsi studenci przekroczyli progi Alma Mater we wrześniu 1930 roku.

Uniwersytety Ekonomiczne w Polsce (w tym także UE w Katowicach), na stałe współpracują z Sankt Petersburkim. Studenci mogą studiować w Rosji w ramach programu AIESEC.

Wydziały i katedry:
- Wydział Ekonomiczny (katedry: wyższej matematyki, historii i politologii, ogólnej myśli ekonomicznej, fizyki, filozofii)
- Wydział Finansów (katedry: bankowości, papierów wartościowych, finansów)
- Wydział Statystyki, ewidencji i analizy ekonomicznej (katedry: księgowości i audytu, statystyki i ekonometrii)
- Wydział Ekonomii i kierowania (katedry: ekonomiki i sterowania jakością, międzynarodowego zarządzania)
- Wydział Regionalistyki, informatyki, turystyki i metod matematycznych (katedry: informatyki, ekonomicznej cybernetyki, regionalnej ekonomiki i zarządzania środowiskiem)
- Wydział Teorii ekonomicznej i polityki (katedry: teorii ekonomicznej i gospodarki światowej, historii gospodarczej)
- Wydział Ekonomiki pracy i kierowania personelem (katedry: socjologii, gospodarczego prawa, ekonomiki pracy)
- Wydział Handlu i Marketingu (katedry: handlu i logistyki, marketingu, systemów technologii i towaroznawstwa)
- Wydział prawa (katedry: prawnego regulowania ekonomiki, kryminalno-prawnej ochrony stosunków gospodarczych, prawa konstytucyjnego, prawa obywatelskiego, teorii i historii państwa i prawa)
- Wydział Humanistyczny (katedry: języka angielskiego, romańskich języków, niemieckiego i skandynawskich języków i przekładu, teorii języka i tłumaczenia, języka rosyjskiego i literatury, komunikacyjnych technologii i związków ze społecznością).

Uniwersytet posiada również własne wydawnictwa:
- Gazeta “Ekonomista”
- Pismo “Wiadomości”
- Pismo “Naukowe zapisy wydziału prawa”
- Studenckie pismo “UnderSTUD”

Znani absolwenci:
- Tigran Sargsyan - premier Armenii
- Svetlana Medvedeva - żona prezydenta Miedwiedjewa
- Alfred Koch - były wicepremier
- Timur Batrutdinov - aktor, komik, gospodarz telewizyjny, pisarz, rezydent Comedy Club
- Dmitri Makarov - piłkarz

By dowiedzieć się więcej odwiedźcie www uczelni

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za dodanie komentarza.