13 kwietnia 2012

Co daje IB?


Przeglądając statystyki naszego bloga zauważyliśmy, że ktoś trafił do nas wpisując w wyszukiwarkę frazę “co daje IB”. Być może na ten temat dużo pisaliśmy przy okazji poprzednich postów, ale jeszcze nie skupiliśmy się tylko na tym. Możemy to zrobić więc dziś :)

Nie od dziś wiadomo, że chce się robić te rzeczy, które warto robić - choćby jedynie w osobistym przekonaniu. Dlaczego warto przystąpić do programu IB? Oto lista najważniejszych powodów:

1. Sam wybierasz, czego chcesz się uczyć przez dwa lata programu

Każdy z nas zadał pewnie przynajmniej raz w życiu pytanie: “Po co mam się uczyć tego przedmiotu, skoro nie przyda mi się w przyszłości?”. Uniowie w programie matury międzynarodowej nie mają tego problemu (pomijamy już fakt, że nie do końca tak to z tą wiedzą wygląda, że się nie przydaje, bo życie czasem zaskakuje ;)) - sam wybierasz, jakich przedmiotów chcesz się uczyć, na jakim poziomie przez cały okres trwania nauki. Przedmiotów do wyboru jest sześć - uczeń może wybierać spośród sześciu grup (jedynym wyjątkiem są przedmioty językowe; o wyborze przedmiotów przeczytacie we wcześniejszych postach). Wolność wyboru to niewątpliwy plus nauki w programie IB.

2. Bez większego wysiłku mocno (mocniej niż w “zwykłej” klasie) zwiększysz swoje zdolności językowe

Szkoły/Klasy IB prowadzą lekcje w całości (oprócz języka ojczystego) języku obcym - rozmawiasz, odpowiadasz, piszesz testy w danym języku (angielskim, francuskim, niemieckim, hiszpańskim - w Polsce dominuje angielski) - codziennie przez kilka godzin posługujesz się danym językiem. Nie sposób nie zyskać płynności językowej. Perfekcyjna znajomość języka daje profity w rozmaitych sytuacjach życiowych, np. w podróży zagranicznej, czy patrząc dalej w przyszłość - w rekrutacji do pracy, czy też w podjemowaniu pracy zagranicą. Takich sytuacji jest mnóstwo, zwłaszcza we współczesnym świecie, który staje się coraz “mniejszy”.

3. Możesz studiować na każdej uczelni na całym świecie

Dyplom IB to furtka na międzynarodowe uczelnie - to wiadomo nie od dziś. Twój dyplom będzie tak samo ważny jak dyplomy innych osób na całym świecie - wszak to matura m i ę d z y n a r o d o w a - i ta międzynarodowość jest tutaj niepodważalnym faktem.

4. Jesteś członkiem międzynarodowej społeczności

Jako uczestnik programu IB stajesz się częścią międzynarodowej sieci społecznych powiązań - możesz poznawać rówieśników na całym świecie, jeździć na międzynarodowe obozy i konferencje, a także korzystać z międzynarodowych stupendiów naukowych. Czy przystępując do zwykłej matury miałbyś taką możlwiość? Aż tak dużej pewnie nie :)

5. Uczysz się i tworzysz

Program matury międzynarodowej przewiduje nie tylko weryfikowanie wiedzy zdobytej na lekcji, czy z podręcznika. Każdy uczeń może wykazać się swoimi talentami i pomysłowością w dwóch specjalnie stworzonych do tego kursach - Extended Essay (EE) oraz Creativity, Action, Service (CAS). EE to praca pisemna - projekt. Każdy uczeń wybiera sobie temat, który chce opracować. Praca taka ma charakter badawczy, można więc zająć się czymś, co szczególnie nas interesuje. CAS to coś w rodzaju klasycznej “aktywności” w polskich szkołach. Każdy uczestnik programu może włączyć się w dzałania, które go pasjonują i zbierać punkty na lepszą ocenę z matury - brzmi super, prawda?

Te pięć punktów to tak na prawdę tylko wstęp do odpowiedzi na pytanie, co daje IB. Moglibyśmy pisać i pisać! My natomiast dorzucimy tylko małą wskazówkę :)
Każdemu zainteresowanemu programem IB polecamy odwiedzić najbliższą IB World School 9tutaj znajdziecie listę szkół) i przekonać się na własne oczy, jak to wygląda od środka. Powodzenia!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za dodanie komentarza.