26 czerwca 2012

System oceny w programie IB - egzaminatorzy


Dziś kolejny post na temat systemu oceniania. Tym razem krótko o egzaminatorach - czyli tych, którzy oceniają prace na egzaminach i wystawiają oceny.

International Baccalaureate posiada około 5 000 egzaminatorów na całym świecie. Dzięki temu, że jest to grupa międzynarodowych specjalistów mamy gwarancję, że uczniowie oceniani są sprawiedliwie i konsekwentnie.
Oto kilka faktów na temat egzaminatorów IB:
- wielu z nich to doświadczeni nauczyciele programu matury międzynarodowej;
- każdy z nich otrzymał szczegółowe instrukcje i został dokładnie przeszkolony z tego, jak oceniać prace, które otrzymali do sprawdzenia;
- każdy również wysyła próbkę swoich ocen do bardziej doświadczonego starszego egzaminatora, dla sprawdzenia, czy ocena jest wykonywana poprawnie.

Egzaminatorzy otrzymują prace uczniów z różnych krajów i zakątków świata. Nie ma możliwości, aby egzamin oceniał nauczyciel przedmiotu, ze szkoły, do której uczęszcza uczeń - zawsze robi to egzaminator z zewnątrz.

Dla każdego przedmiotu istnieje grupa starszych egzaminatorów, którzy przygotowują pytania egzaminacyjne, ustanawiają standardy dla ocen i wyznaczają poziom, który należy zaliczyć, by otrzymać promocję z danego kursu.
Do każdego przedmiotu przypisany jest także główny egzaminator, zazwyczaj nauczyciel akademicki posiadający międzynarodowy autorytet w swojej dziedzinie.

Brzmi poważnie, prawda?
Ale to dobrze - to czyni dyplom matury międzynarodowej i jej absolwenta poważym kandydatem do świetnej kariery naukowej i zawodowej. Będąc absolwentem IBDP mamy prawdziwie obiektywny dowód, ze posiadamy wiedzę o wysokim poziomie, zdobytą w programie o światym standardzie.
A to (zwłaszcza jeśli możemy to powiedzieć - lub będziemy mogli, czy też chcemy móc - o sobie) brzmi wyjątkowo niesamowicie :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za dodanie komentarza.