25 czerwca 2012

Uniwersytety świata: Uniwersytet St Andrews


University of St Andrews jest najstarszym szkockim uniwersytetem (trzecim, po Oxford i Cambridge, w Wielkiej Brytanii), który został założony między 1410 i 1413 rokiem. Uniwersytet znajduje się w St Andrews w szkockim hrabstwie Fife.

Szkoccy studenci w Średniowieczu byli zmuszeni do studiowania i kontynuowania nauki za granicą. W 1410 roku większość została przeniesiona do Paryża z Cambridge i Oxfordu, z powodu wojny o niepodległość z Anglią. Kiedy więc Kościół katolicki został podzielony między dwóch zwaśnionych papieży (Bonifacego IX i Benedykta III - któremu wierna pozostała Szkocja), szkoccy studenci znaleźli się w trudnej sytuacji. Nadszedł czas by znaleźć miejsce nauki, o międzynarodowej renomie, pod flagą Szkocką. St Andrews był oczywistym wyborem (siedziba najwyższego biskupstwa oraz położenie klasztoru). W maju 1410 roku grupa mistrzów, głównie studentów paryskich, założyła wyższą szkołę St Andrews.

W połowie XVI wieku St Andrews poszerzyła się o 3 kolegia - St Salvator’s, St Leonard’s i St Mary’s.

Od 1500 do 1700 roku Uniwersytet przeżywał okres wzlotów i upadków. W tym czasie St Salvator’s i St Leonard’s połączyły się tworząc Kolegium United, które przetrwało do dziś, oczywiście w formie rozszerzonej.

W XIX wieku Uniwersytet dokonał znacznego postępu w dziedzinie sztuki, nauk biologicznych i fizycznych. W 1897 roku St Andrews połączyła się z pobliskim ośrodkiem akademickim Dundee, z którego wykształciła się osobna placówka - University of Dundee.

W 1980 St Andrews rozpoczął szeroki program inwestycji w celu zwiększenia jego możliwości badawczych. Dzięki temu zyskał reputację Międzynarodowego Centrum Doskonalenia Naukowego.

Uniwersytet zapewnia orzeźwiający klimat intelektualny, w którym pracownicy mają bliskie kontakty z sobą i ze swoimi kolegami z innych uniwersytetów brytyjskich, zagranicznych oraz placówek badawczych. Wszystkie szkoły zarówno w zakresie nauk i sztuki są aktywnie zaangażowane w zdobywanie nowej wiedzy.

Fizycznie Uniwersytet jest ścisle zintegrowany z miastem, nowoczesna biblioteka i wiele szkół wyższych znajduje się w centralnym punkcie. Chociaż St Andrews jest stosunkowo niewielka, to ilość osób w “mieście” dobija do 17 tys. (z czego ok. 9 tys. to pracownicy i studenci uczelni). Średnio jedna na trzy osoby, które spotyka się na ulicy mają coś wspólnego z Uniwersytetem.

Wydziały i fakultety:
- Historia Sztuki
- Biologia
- Chemia
- Historia Starożytna
- Grecki
- Łacina
- Angielski
- Języki Nowożytne
- Arabski
- Francuski
- Niemiecki
- Włoski
- Rosyjski
- Hiszpański
- Informatyka
- Studia teologiczne (Biblistyka, Nowy testament)
- Gospodarka i finanse
- Studia filmowe
- Geografia i Nauki o Ziemi
- Geologia
- Stosunki Międzynarodowe
- Zarządzanie
- Matematyka i Statystyka
- Medycyna
- Filozofia
- Antropologia Społeczna
- Muzyka
- Fizyka i Astronomia
- Psychologia

Znani Absolwenci:
- Michelle Duncan - aktorka
- Robert Fergusson - poeta
- Sarah Hall - nowelistka
- James II - król Szkocji
- Alan MacDiarmid - zdobywca nagrody Nobla w chemii
- Członkowie grupy muzycznej Kid Canaveral
- Crispin Bonham-Carter - aktor
- Tenniel Evans - aktor
- Brian Taylor - dziennikarz

Więcej dowiecie się na stronie internetowej Uniwersytetu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za dodanie komentarza.