8 października 2012

Grupy przedmiotowe w The International Baccalaureate Diploma Programme - grupa trzecia - Individuals and societies: History

Pora na kolejny przedmiot, jakiego mogą uczyć się uczniowie programu Matury Międzynarodowej. Pozostajemy w grupie trzeciej przedmiotów i tym razem piszemy o History, czyli historii.
Przedmiot ten to nie tylko studiowanie przeszłości. To proces jej zapisywania, rekonstruowania i interpretowania poprzez poczynione badania.
Ta dyscyplina naukowa jest pewnego rodzaju lustrem dla ludzi - pomaga im zrozumieć siebie, świat i innych, uczy życia.

Kurs historii w ramach programu Matury Międzynarodowej ma na celu zapoznanie ucznia z historią jako dziedziną wiedzy, wraz z wszystkimi jej źródłami i narzędziami, metodami i interpretacjami. Zadaniem tego przedmiotu jest także nauczenie uczniów, jak ocenić i zrozumieć obecną sytuację przez pryzmat przeszłości.

Uczniowie i nauczyciele mogą wybrać spośród dwóch opcji nauki tego przedmiotu w programie IB. Opcje te dotyczą okresu historycznego poznawanego na zajęciach. Jedna opcja obejmuje historię Europy i krajów islamskich od roku 500 do 1570. Druga opcja koncentruje się na dziejach XX wieku.
Którakolwiek opcja zostanie wybrana, każda cechuje się elastycznością i zwraca uwagę na ważne wydarzenia w globalnym kontekście. Uczniowie dokonują porównań różnych rozwiązań z przeszłości w życiu ludzi w sytuacjach politycznych, ekonomicznych, społecznych. Umiejąc odnieść obecną sytuację do wydarzeń z przeszłości jesteśmy w stanie wyciągnąć wiele wniosków, które pomogą nam w życiu. Zatem nawet poprzez historię można nauczyć się czegoś praktycznego :)

W ramach lekcji historii w programie IB nauczyciele i uczniowie prowadzą własne “dochodzenia” dotyczące wydarzeń historycznych. Nauka historii nie ogranicza się więc do podręcznika - uczeń sięga także do starych źródeł, prac historycznych i dzieł badaczy. Kurs skupia się poszukiwaniu odpowiedzi na pytania, skłania ucznia do zagłębiania się w przeszłość. Wielu absolwentów Matury Międzynarodowej wciąga to na tyle, że historia staje się ich pasją!

Jeśli chodzi o techniczną stronę nauki historii w programie IB, to uczeń wybiera kilka tematów, które musi dokładnie przestudiować - na poziomie podstawowym jest ich 4, na rozszerzonym 5. Dodatkowo przeprowadzana jest ocena wewnętrzna (twz. historical investigation) i oczywiście pisemny egzamin zewnętrzny.

Tutaj znajduje się opis przedmiotów z tematami przerabianymi podczas programu. Pod tym linkiem znajdziecie natomiast zarys przedmiotu.


Kto z Was uczy się historii w programie Matury Międzynarodowej? Lubicie ten przedmiot?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za dodanie komentarza.