11 października 2012

Słynni absolwenci programu IB: Jorma Jaakko Ollila


Dziś chcielibyśmy Wam przedstawić kolejnego słynnego absolwenta International Baccalaureate Diploma Programme. Tym razem jest nim Jorma Jaakko Ollila.

Jorma Jaakko Ollila to fiński ekonomista i manager. Urodził się 15 sierpnia 1950 roku w Seinäjoki. Od 1999 do 2012 przewodniczący rady nadzorczej Nokii, w latach 1992–2006 dyrektor generalny (CEO) tego koncernu, od 2006 także przewodniczący rady dyrektorów Royal Dutch Shell.

Dyplom programu IB zdobył na The United World College of the Atlantic. W 1976 został absolwentem nauk politycznych na Uniwersytecie Helsińskim. Dwa lata później ukończył ekonomię w London School of Economics. W 1981 uzyskał dodatkowo tytuł zawodowy inżyniera na Uniwersytecie Technologicznym w Helsinkach.

Karierę zawodową zaczynał w 1978 jako pracownik Citibanku. Na początku pracował w Londynie, później przeniósł się do nowo otwartej placówki w Helsinkach. Od 1982 był członkiem zarządu Citibanku. W 1985 objął stanowisko wiceprezesa Nokii odpowiedzialnego za operacje międzynarodowe. W latach 1986–1989 pełnił funkcję wiceprezesa ds. finansów, następnie przez rok wiceprzewodniczącego rady dyrektorów. Od 1990 do 1992 kierował sekcją telefonii komórkowej. Następnie przez czternaście lat zajmował najwyższe stanowisko zarządcze w przedsiębiorstwie - był dyrektorem generalnym (CEO). Jednocześnie w roku 1999 piastował stanowisko przewodniczącego rady nadzorczej koncernu Nokia.
Właśnie jego dokonania w Nokii sprawiły, że dziś jego nazwisko jest znane na świecie. Po objęciu funkcji CEO w Nokii zajął się restrukturyzacją tego przedsiębiorstwa, które w czasie jego rządów stało się głównym fińskim pracodawcą, a także czołowym światowym producentem telefonów mobilnych. Wartość rynkowa koncernu pod koniec jego urzędowania jako dyrektora generalnego była oszacowano na więcej niż 70 miliardów euro. Po złożonej w 2006 rezygnacji ze stanowiska CEO pozostał przewodniczącym rady nadzorczej.
Jorma Jaakko Ollila jako pierwszy nie - Duńczykiem i nie - Brytyjczykiem, który objął funkcję przewodniczącego rady dyrektorów (niewchodzącego w skład zarządu) w brytyjsko-holenderskim koncernie petrochemicznym Royal Dutch Shell.
Poza tym Ollila zajmował także stanowiska zarządcze w Ford Motor Company, UPM-Kymmene Corporation i Otava Publishing Company Ltd.

Ollila ma na swoim koncie wiele zasług. Odznaczony został m.in. estońskim Orderem Białej Gwiazdy (1995), komandorią holenderskiego Orderu Oranje-Nassau (1995), Krzyżem Oficerskim Orderem Zasługi Republiki Węgier (1996), komandorią pierwszej klasy fińskiego Orderu Białej Róży, Krzyżem Komandorskim Orderem Zasługi Republiki Federalnej Niemiec (1997), Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej (1999), Krzyżem Wielkim Orderu Lwa Finlandii (2005), komandorią (CBE) Orderu Imperium Brytyjskiego (2008).


Jak widać po uzyskaniu dyplomu Matury Międzynarodowej można z powodzeniem zostać przywódcą potężnego międzynarodowego koncernu. Możliwości jest wiele :) A może ktoś z Was marzy o podobnej karierze?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za dodanie komentarza.