5 października 2012

Podręczniki w programie Matury Międzynarodowej


Ponieważ, jak już pewnie doskonale wiecie, program edukacyjny realizowany w klasach z Maturą Międzynarodową różni się diametralnie od programu przygotowującego do polskiej Matury, to i podręczniki do nauki w IBDP również są zupełnie inne niż standardowe polskie.

Uczniowie klasy IB w naszym partnerskim LO im. M. Wańkowicza w Katowicach kupują książki przez wybraną księgarnię. Lista wszystkich podręczników jest aktualizowana co roku w czerwcu. Książki należy zamówić około 5 - 6 tygodni przed rozpoczęciem nowego roku, bo tyle mniej więcej trwa ich sprowadzenie. Każdy uczeń zamawia książki od razu na dwa lata programu i jedynie do tych przedmiotów, które będzie realizować. Grubość podręcznika czasem może zszokować. Trzeba jednak pamiętać, że zawiera on cały materiał (zgodny z sylabusem przedmiotowym) włączając w to wszystkie opcje, z których to nauczyciel wybiera te, które chce realizować z uczniami (ilość opcji zawsze definiuje sylabus). Podobnie jest z rozszerzeniem (HL) - może ono stanowić część podręcznika lub być wydane oddzielnie (zależy to od wydawcy).
Uczniowie mogą „dzielić” się książkami - nie jest wymagane, aby każdy miał swój podręcznik do każdego z przedmiotów. W praktyce jednak jest to niewygodne i wszyscy zazwyczaj mają swoje komplety.

Książki do nauki w programie IB można podzielić na:
- podręczniki, które zawierają szczegółowej wyjaśnienie materiału, jaki należy przyswoić w ramach kursu,
- ćwiczenia (z zdaniami, tylko do niektórych przedmiotów),
- repetytoria (ostatnio w http://store.ibo.org/index.php?cPath=23IB Store ukazała się ich nowa seria).

Jeszcze kilkanaście lat temu to nauczyciel sam dobierał matriały dla uczniów - zawsze w taki sposób, by spełnić wymagania sylabusów IB i nauczyć wszystkich potrzebnych rzeczy. Obecnie podręczniki zgodne z sylabusami IB jest na rynku wiele i działają bardzo prężnie. Należą do nich m.in.: Oxford, Cambridge, Nelson Thorns.

Podręczniki do nauki w IBDP są tak napisane, by być prawdziwą pomocą w zdobywaniu wiedzy. Treści w nich zawarte, tworzone we wspópracy z nauczycielami i egzaminatorami, są regularnie aktualizowane. Czyni to z nich pomoce naukowe na światowym poziomie.

A Wy? Lubicie swoje podręczniki? Gdzie je kupujecie?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za dodanie komentarza.