3 kwietnia 2014

O tym, jaką siłę może mieć CAS


Projekt CAS to obowiązkowy punkt w programie międzynarodowej matury. Jego wypełnienie jest warunkiem koniecznym do otrzymania dyplomu IBDP. Uczniowie mogą wybrać, w jaki sposób dopełnią tego obowiązku. Często podejmują się ciekawych przedsięwzięć, których wartość ceni się przez długie lata.

Jedną z takich prac wykonanych w ramach CAS jest projekt uczniów z International School of Stockholm, którzy we współpracy z rówieśnikami z Westwood International School w Botswanie wprowadzili do aktywności afrykańskiej placówki ochronę nosorożców i pracę z młodzieżą wykluczoną. Pracowali oni nad wzmocnieniem świadomości o konieczności ochrony zagrożonego wyginięciem nosorożca czarnego i zebraniem funduszy na program hodowlany dla tego gatunku.

Wśród uczniów ze sztokholmskiej szkoły była Danike de Jager.
Uczennica ze Szwecji pracę nad swoim projektem CAS wspomina jako najbardziej satysfakcjonujące doświadczenie w życiu. Projekt ma dla niej szczególną wartość, ponieważ praca w niego włożona stanowiła prawdziwą pomoc - nie była jedynie wsparciem finansowym, ale realną pracą nad poprawą czyjegoś losu. Poczucie to wzmacnia w niej zadowolenie osób, z którymi współpracowała oraz pozytywne efekty poczynionych działań.
Zaczynając swoja przygodę z projektem Danika chciała, by stał się on stałym punktem aktywności Westwood International School i by zmienił on nastawienie młodzieży do kwestii ochrony gatunków. Pragnęła zwrócić uwagę młodych Botswańczyków na piękno przyrody ich kraju i na znaczenie jej ochrony, bo to własnie młodzi ludzie mają wpływ na przyszłość świata.
Realizując projekt Danika napotkała wiele przeszkód i trudności, jednak dzięki ciężkiej pracy i pomocy ze strony kolegów i pracowników parku narodowego, którym objęty został projekt, udało się wypełnić jego cel.
Satysfakcja z efektów projektu, radość i szacunek ludzi, z którymi współpracowała są dla Daniki najbardziej nagradzającym doświadczeniem jakie kiedykolwiek przeżyła.

Jak widać na przykładzie uczniów ze szwedzkiej IB World School, praca nad projektem CAS może być świetną przygodą i może nauczyć o wiele więcej, niż podręczniki ;)
A jakie są/były Wasze projekty?Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za dodanie komentarza.