10 lipca 2014

Jak efektywnie uczyć się podczas wakacji?

[źródło]
Lato, odpoczynek, a przede wszystkim brak obowiązku chodzenia do szkoły – z tym właśnie kojarzą się wakacje wszystkim uczniom. Z drugiej jednak strony to czas, który można zainwestować w siebie i własny rozwój. W jaki sposób trzeba się uczyć w wakacje, by przyniosło to oczekiwany rezultat?

Nie odkryjemy Ameryki, kiedy napiszemy, iż większość uczniów szkół ponadgimnazjalnych sceptycznie podejdzie do takiego pomysłu i uzna, że zasługuje na słodkie leniuchowanie. Znajdzie się jednak wśród nich niewielki procent uczniów, którzy stwierdzą, że warto poświęcić dwa miesiące wolności na rzecz pogłębienia wiedzy. Dlaczego warto? Bo mogą uczyć się czego chcą, bo są sami sobie nauczycielami, bo będzie im łatwiej w następnej klasie... Długo by wymieniać, ale nie w tym rzecz. Na drodze stoi im jedna przeszkoda: Jak mają się zmobilizować, kiedy na dworze upał, a znajomi tylko dzwonią po to, by wyciągnąć ich na imprezę albo na plażę?

Aby było to możliwe należy pamiętać o kilku prostych zasadach, które sprawią, że Twoje wakacje nie będą zmarnowane, a wręcz przeciwnie – wykorzystane pożytecznie!

Najważniejsze to być konsekwentnym w swojej decyzji. Podjęcie się nauki podczas wakacji jest nie lada wyzwaniem, bo musisz się sam mobilizować oraz dbać o systematyczność. Nie możesz za każdym razem ulegać kolegom i jednocześnie przekładać naukę słówek z angielskiego czy wzorów matematycznych „na jutro”, bo wszyscy wiemy, że nic z tego nie będzie.

Nie zapomnij o tym, by wyznaczyć sobie określony czas na naukę. Może to być godzina albo półtorej dziennie, a i tak przyniesie efekty. Skup się wtedy na nauce i nie pozwól, by telefon czy komputer Cię rozpraszały. Pamiętaj, że poświęcasz jedynie godzinę, a resztę dnia masz przecież wolne i możesz go wykorzystać na samych przyjemnościach!

Ważne jest, aby zadbać o miejsce, w którym się uczysz. Pomieszczenie, które jest przewietrzone znacznie lepiej wpłynie na Twój umysł, niż te, w którym jest ciepło i duszno. Warto również posprzątać biurko, bowiem bałagan będzie Cię tylko rozpraszał. Pamiętaj także, aby zaopatrzyć się w wodę, której picie polepszy pracę układu nerwowego, a co za tym idzie koncentrację i efektywność Twojej pracy. I najważniejsza rzecz – przygotuj sobie wszystkie materiały do nauki. Szukanie notatek tylko wybija Cię z całego procesu uczenia się, a przy okazji marnujesz mnóstwo czasu.

Ucz się w sposób przyjemny dla Ciebie – jeśli lubisz słuchać muzyki to słuchaj, jeśli wolisz ciszę i spokój to usiądź i zamknij drzwi przygotowanego wcześniej pokoju. To Ty decydujesz, w jaki sposób chcesz się uczyć – istotne jest to, żeby przynosiło to rezultat. Wszystko zależy od Ciebie.

Dobrym pomysłem jest także stosowanie technik szybkiego uczenia się. Eksperci radzą, by używać dużo wyobraźni, działać na skojarzeniach oraz rysować mapy myśli. Nasz mózg zdecydowanie lepiej przyswaja nowe informacje w taki sposób niż poprzez uczenie się kolumn tekstu czy zwykłych, suchych wiadomości.

Sposobów, by szybko i skutecznie się uczyć, jest bardzo wiele i nie sposób ich wszystkich tu wypisać. Nie od dzisiaj jednak wiadomo, że „dla chcącego nic trudnego”, więc jeśli ktoś chce, to nie będzie dla niego wyzwaniem uczyć się nawet w wakacje. Co więcej, nie trzeba całych dwóch miesięcy spędzić na nauce i uczynić je – jak mawia większość uczniów szkół średnich – zmarnowanymi. Wystarczy systematycznie oraz konsekwentnie poświęcić niewielką ilość czasu na naukę, a efekty z pewnością się pojawią. Powodzenia!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za dodanie komentarza.