8 lipca 2014

Dyplom IB i rekrutacja na studiaWyniki egzaminów już opublikowane i część z Was weźmie udział w prosesie rekrutacyjnym na studia. Jak wygląda rekrutacja osób, które posiadają dyplom Matury Międzynarodowej? Poniżej kilka informacji na ten temat :)

Pierwsza bardzo ważna informacja: Matura Międzynarodowa nie stawia przed ubiegającym się o przyjęcie na dany kierunek kandydata żadnych wymagań, które byłyby większe niż te dla kandydatów z polską Maturą.
Po drugie: dla osób z dyplomem IB aplikujących na daną uczelnię zazwyczaj podany jest osobny kontakt, pod którym można uzyskać informacje na temat procesu rekrutacyjnego.
Trzeba pamiętać o także tym, że poszczególne uniwersytety różnią się między sobą pod względem zasad naboru, dlatego najlepiej uzyskać informacje bezpośrednio od uniwersytetów i szkół, które Was interesują.

Co zrobić, gdy nie udało się zdobyć wymaganej minimalnej liczny punktów (czyli 24) i spełnić pozostałych wymogów? 
Uczeń, który nie zdał matury, otrzymuje jedynie certyfikat na poszczególne przedmioty (jeden dokument z wypisanymi przedmiotami). Istnieje możliwość poprawienia (tzw. retake category) każdego przedmiotu trzy razy i zawsze wynik najwyższy wchodzi do ogólnej punktacji. Do egzaminu “poprawkowego” (teoretycznie) można przystąpić w dowolnej szkole IB, o ile dana placówka zgodzi się na przyjęcie ucznia na poprawkę (zazwyczaj uczniowie poprawiają egzaminy w szkole, w której podchodzili do matury po raz pierwszy). Większość szkół, która przyjmuje i rejestruje kandydatów w retake category robi to w następnej sesji majowej. Istnieje też możliwość zdawania poprawki w listopadzie, w czasie matury dla półkuli południowej, aczkolwiek nie jest to zbyt często praktykowane. Swój wynik mogą poprawiać nie tylko ci, którym nie udało się zdać matury, ale także ci, którym zabrakło punktów, bo dostać się na wymarzone studia - podobnie jak w Polskiej maturze.

Na temat rekrutacji po maturze międzynarodowej pisaliśmy już na naszym blogu:

Czekamy, trzymamy kciuki!


2 komentarze:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Warto w takim wypadku obrać kierunek na województwo pomorskie. Zresztą jak poczytamy w https://livemorepomerania.com/ to myślę, że nie będziemy mieli więcej pytać o miejsce z którym można się związać. Na pomorzu najbardziej podoba mi się to, że mam swoje wymarzone studia, później nie będę miała problemu ze znalezieniem pracy i mam dostęp do ogromnej ilości atrakcji. Dodatkowo bliskość morza sprawia, że jeszcze bardziej mi się tu podoba niż przedtem.

    OdpowiedzUsuń

Dziękujemy za dodanie komentarza.