17 lipca 2014

Miejsca w Polsce, które warto odwiedzić, by w przyjemny sposób poszerzyć swoją wiedzę

Wakacje trwają w najlepsze... Jedni zdecydowali się zostać w domu, drudzy podbijają świat, a trzecim serce szybciej bije, bo widzą, że za nami już 2 tygodnie wakacji, a nie mają pomysłu na wyjazd. Nic straconego! Mamy dla Was kilka ciekawych propozycji miejsc, dzięki którym nie tylko miło spędzicie czas, ale także poszerzycie swoją wiedzę.

Naszą pierwszą propozycją, którą mamy dla Was, jest powszechnie znane Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.
Wspomniane Centrum Nauki obrało sobie za cel promowanie oraz popularyzowanie nowoczesnej komunikacji. Główną atrakcją są interaktywne wystawy, które składają się ze stanowisk, a na których zwiedzający mogą samodzielnie przeprowadzać doświadczenia z różnych dziedzin nauki: fizyki, chemii, biologii, matematyki i dzięki temu mogą zrozumieć dane zjawisko. Centrum Nauki dysponuje zaawansowanymi technologiami i multimediami, ale też stosuje proste rozwiązania, często oparte na wynalazkach sprzed wielu lat. Centrum otacza Park Odkrywców, a w nim znajdziecie urządzenia do przeprowadzania eksperymentów pod gołym niebem.Ze strefy praw przyrody przenosimy się tam, gdzie miłośnicy gór będą czuć się jak ryba w wodzie – Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Znajdują się tutaj liczne dobrze oznakowane szlaki turystyczne o łącznej długości ok. 250 km. Mają one różne stopnie trudności – są tutaj zarówno typowe ścieżki spacerowe, jak i trasy dla wytrwałych turystów. To jeszcze nie wszystko, bowiem na terenie parku można podziwiać liczne potoki oraz ok. 30 jezior. Stanowią one ważny walor krajobrazowy Tatr Wysokich. W Tatrzańskim Parku Narodowym możemy również zobaczyć zabytki sakralne, które są szczególnie ważne i bardzo mocno związane z historią regionu.
Są wśród nas osoby, których pasjonuje fizyka, astronomia i historia? Kolejny obiekt jest z myślą o Was - Centrum Hewelianum w Gdańsku.
Centrum Nauki zdecydowało się połączyć dwie odmienne dziedziny – naukę i technikę oraz kulturę i historię. W odrestaurowanych obiektach można obecnie zwiedzać dwie stałe ekspozycje: fizyczno-astronomiczną wystawę interaktywną"Energia, Niebo i Słońce" oraz wystawę historyczną "Wehikuł Czasu - Człowiek i Pocisk". Ponadto Centrum Hewelianum organizuje wystawy czasowe, niekonwencjonalne zajęcia edukacyjne oraz imprezy popularnonaukowe.To jeszcze nie wszystko co dla Was przygotowaliśmy. Przenosimy się do miejsca, w którym można dowiedzieć się nieco więcej o sztuce, a mowa tu o Muzeum Narodowym we Wrocławiu.
Muzeum jest znane głównie z cennego zbioru sztuki średniowiecznej oraz unikatowej, najciekawszej w kraju kolekcji polskiej sztuki współczesnej. W zbiorach, które w sumie liczą prawie 200 tysięcy obiektów, znajdują się dzieła malarstwa polskiego i europejskiego, rzeźby, ceramika, szkło, wyroby rzemiosła artystycznego. Ciekawostką jest tak zwana „sala osobliwości”, gdzie pokazany jest między innymi portret z ruszającymi się oczami oraz mumia egipska.Skoro już mówimy o sztuce i jesteśmy we Wrocławiu to trzeba dotrzeć do Muzeum Panoramy Racławickiej. Jest ona oddziałem Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
Panorama Racławicka daje nam możliwość obejrzeć niesamowitego obrazu - Bitwa pod Racławicami. Monumentalne malowidło Panorama Racławicka ma długości 114 metrów i wysokości piętnastu metrów. Obraz wystawiany jest w specjalnie zbudowanej rotundzie.
Na sam koniec mamy dla Was miejsce nietuzinkowe, które z pewnością jest miłą odmianą po centrach nauki, a mianowicie Muzeum Koronki w Koniakowie.
Całe muzeum poświęcone jest osobie Marii Gwarek, która była wybitną koniakowską koroniarką. W muzeum można zobaczyć części ubioru oraz przedmioty wykonane z koronki – czepce, chusty, kryzy, kołnierzyki, zdobienia bielizny pościelowej, firanki, a nawet damska bielizna.Mamy nadzieję, że już wiecie co robić w wakacje i dzięki temu będą one dużo bardziej interesujące oraz niezapomniane! :)
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za dodanie komentarza.