31 października 2014

Dyplom IB zobowiązuje: Jak inspirująca do działania może być podróż?

[źródło]

Zapraszamy Was dziś do zapoznania się z historią Earlene Cruz, która dzięki doświadczeniom, jakie stały się jej udziałem podczas nauki w programie IB, we współpracy z organizacją Action Against Hunger uruchamia właśnie projekt “Kitchen Connection” - swoją cegiełkę w walce z głodem na świecie.

Earlene swoją pierwszą podróż do Europy odbyła właśnie jako uczennica IBDP - wraz z koleżankami pojechały na wycieczkę do Włoch. Wtedy wiedziała już, że na studia przeniesie się zagranicę. Postanowiła wziąć udział w studenckim programie “Semester at the sea”, w którym uczelnia przenosi się na statek, a zajęciom towarzyszy podróż w wiele różnych miejsc na świecie.

Wyjazd Earlene nie pozbawiony był przygód. Jedną z nich nazywa “szczęśliwym zrządzeniem losu”. Podczas pobytu w Hiszpanii zgubiła portfel wraz ze wszystkimi pieniędzmi oraz kartami płatniczymi i kredytowymi. Kolejnym miejscem, do którego miała dopłynąć była Ghana.
W swojej kajucie zdołała znaleźć jedynie 50 dolarów odłożone na napiwki dla stewardów. Postanowiła przeżyć 5 dni za 10 dolarów, by nie robić kłopotu żadnemu ze znajomych, zanim dotrą do niej pieniądze od rodziców.

Pobyt w Ghanie okazał się być niezwykle inspirujący. Właśnie tutaj po raz pierwszy spała kątem u tubylców, którzy zaprosili ją do swojego domu. Szybko poczuła, że jako gość w domu, do którego trafiła, nie musi się martwić brakiem portfela. Stała się częścią rodziny, u której gościła – to dzięki niej mogła poznać miasto Accra i tereny wiejskie. Jedak najważniejsze okazały się wspólne gotowanie i spożywanie posiłków. Podczas ostatniej kolacji Earlene pomyślała: “Większość z nas zna stereotyp bogatego Amerykanina i biednego Afrykańczyka. Ale tym razem to mnie bez grosza pomogła Afrykańska rodzina nie oczekując nic w zamian”. Nie potrafiła sobie wyobrazić, że nie będzie mogła odwdzięczyć się wspólnym posiłkiem zrobionym u siebie w domu. To właśnie tego wieczoru wymyśliła “Kitchen Connection”, nad którą pracowała podczas kolejnej edycji “Semester at the sea”. Projekt ma na celu utworzenie międzynarodowej społeczności, która łączyć się będzie wokół tematu jedzenia i wymieniania się wiedzą o jedzeniu i gotowaniu - za pomocą Internetu oczywiście. Kolejne podróże przebiegały na zbieraniu danych, badaniach, rozmowach o projekcie z innymi osobami. Właśnie wtedy przypomniała sobie o IB, swoich znajomych i idei czynienia świata lepszym dzięki swoim działaniom.

Earlene postanowiła znaleźć sposób, w jaki połączy swój projekt z działalnością charytatywną na rzecz środowisk cierpiących z powodu głodu. Wkrótce znalazła partnera - Action Against Hunger. Ich wspólne motto brzmi: “Ty jesz - ja jem - a ponieważ jemy razem, jeść może ktoś jeszcze”. Użytkownicy serwisu „Kitchen Connetion” wspierają bowiem finansowo organizację projekty Action Against Hunger.

Obecnie Earlene naucza angielskiego we Francji. Stale podróżuje. Wersja beta “Kitchen Connection” wystartowała 21 października - zobaczcie, jak wygląda tutaj: kitchenconnection.org 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za dodanie komentarza.