6 listopada 2014

IB World Schools: Queen Margaret College


Dziś w cyklu IB World Schools przenosimy się z Paryża do Wellington w Nowej Zelandii, gdzie znajduje się prywatna szkoła dla dziewcząt Queen Margaret College.

Queen Margaret College została założona w 1919 roku, a swoją nazwę zawdzięcza królowej Małgorzacie, żonie króla Malcolma. To właśnie imię bohaterki szekspirowskiej tragedii “Makbeta” widnieje w nazwie szkoły. Założona przez Prezbiterian, od początku istnienia była szkołą dla dziewcząt. Uczennice zamieszkują pięć domów wzniesionych w 1927 roku, które stworzono i nazwano na wzór szkockich zamków.

QMC położona jest w historycznej dzielnicy Thorndon, w pobliżu ambasad, komisji nadzwyczajnych i parlamentu. Jest jedyną szkołą dla dziewcząt na Wyspie Północnej, która realizuje program IB. 


Od początku istnienia, działalność szkoły była nastawiona na działania społeczne i charytatywne wśród uczennic. Władzom szkoły zależy na zwiększeniu świadomości dziewcząt oraz na tym, aby edukacja i talenty absolwentek przysłużyły się dla społeczeństwa. Stąd tak duże zaangażowanie uczennic w prace społeczne zarówno w wymiarze lokalnym jak i międzynarodowym. 


W Queen Margaret College bardzo szanuje się i podkreśla znaczenie różnorodności kulturowej uczennic. W ramach systemu wychowawczego strasze uczennice opiekują się młodszymi, pomagają im w nauce oraz obowiązkach. Szkoła stara się pielęgnować tradycje, ale też wyjść naprzód potrzebom XXI wieku oraz ukierunkować globalnie, o czym świadczy program wymian międzynarodowych. Edukację studentek QMC wspiera zintegrowana z nią technologia - pracownie multimadialne i komputerowe, sala konferencyjna wideo, studio fotograficzne, biblioteka podzielona na obszary badawcze i wiele innych. 


W tej szkole z tradycjami stawia się nie tylko na edukację, ale też na rozwój osobisty, a także wzajemne relacje między uczennicami, które tworzą się poza lekcjami. W ramach Queen Margaret College działa ponad 100 drużyn sportowych, 7 chórów oraz 4 grupy muzyczne. Wśród wielu sukcesów uczennić tworzących grupy można wymienić chociażby zajęcie pierwszego miejsca w Regionalnym Konkursie Muzyki Kameralnej w Wellington w 2013 roku. Dodatkowo w tym samym roku wybrano osiem uczennic do reprezentacji Nowej Zelandii w sporcie oraz trzydzieści do reprezentacji Wellington.


Poszanowanie tradycji, wiele zajęć poza lekcyjnych, system wychowawczy oraz wzajemna opieka uczennic tworzą niepowtarzalny klimat szkoły oraz sprawiają, że uczęszczające do szkoły dziewczęta czują się tutaj jak w domu. Ponadto mają możliwość rozwoju w wielu aspektach zarówno naukowych, jak i życiowych.


[źródło zdjęć]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za dodanie komentarza.