22 stycznia 2015

Maturzysto, czy zacząłeś już przygotowania do matury międzynarodowej?

[źródło]
Jeszcze nie ucichły echa balów studniówkowych, a już trzeba myśleć poważnie o maturze. Zostało naprawdę niewiele czasu, aby nadrobić wszelkie braki, zwłaszcza dla tych, którzy zdecydowali się zdawać maturę międzynarodową. Przygotowania do niej wymagają bowiem dużego nakładu pracy. Jeśli jesteś jedną z tych osób, która zbyt późno sobie to uświadomiła, to zapraszamy do lektury niniejszego artykułu, w którym znajdziesz kilka przydatnych porad jak wybrnąć z tej sytuacji.

Na początek dobrze jest po raz kolejny uzmysłowić sobie plusy matury międzynarodowej, aby w ten sposób zmotywować się do dalszego działania. International Baccalaureate to w szczególności pogłębienie zdolności językowych, możliwość studiowania na zagranicznych uczelniach, a także szansa na zdobycie doświadczenia w międzynarodowej społeczności. Korzyści są niewątpliwe. Tylko co zrobić, aby zdążyć z przygotowaniami do egzaminów?

Czas pędzi nieubłaganie, a my lubimy przecież wszystko odkładać na ostatnią chwilę. Jednak zawsze lepiej późno, niż wcale. Nie warto więc dłużej marnować czasu - oto kilka przydatnych wskazówek, które pomogą w przetrwaniu tego stresującego okresu.


Po pierwsze: wyznacz sobie konkretne cele
Jest to najważniejszy etap przygotowań. Umiejętnie wyznaczone cele staną się bodźcem motywującym Cię do dalszej nauki. Na początek należy odpowiedzieć sobie na pytania: co i dlaczego chcemy osiągnąć? Następnie ustalić mniejsze cele, które będą prowadziły do osiągnięcia głównego założenia. Powinny one być sformułowane zgodnie z zasadą angielskiego akronimu SMART, co w polskim tłumaczeniu oznacza cele proste, mierzalne, osiągalne, istotne i określone w czasie.

Po drugie: umiejętnie rozplanuj swój czas
Unikaj nadmiernego przemęczenia i stresu. Zaplanuj dokładnie, krok po kroku tok nauki i powtórek, ucz się partiami i za wszelką cenę trzymaj się tego, co ustalisz. Narzuć sobie samodyscyplinę i unikaj w trakcie nauki rzeczy, które Cię rozpraszają.

Po trzecie: bądź systematyczny i konsekwentny
Te cechy zawsze gwarantują sukces. Często zdarza się nam być niecierpliwym. Nie widząc szybko osiągalnych efektów, rezygnujemy z naszych celów i poddajemy się już na starcie. Błąd - jedynie regularna nauka i praca nad jakimś zagadnieniem jest w stanie przynieść zamierzony rezultat. Nie odkładaj niczego na później.
Po czwarte: opracuj najefektywniejszy dla siebie system nauki
Na początek musisz ustalić jaki zmysł jest u Ciebie dominujący w procesie uczenia się i zapamiętywania. Może jesteś wzrokowcem, może słuchowcem czy też kinestetykiem? Jeśli uda Ci się to określić, nauka stanie się efektywniejsza. Następnie zastosuj techniki szybkiego uczenia się. Według ekspertów w procesie poznawczym powinniśmy jak najwięcej angażować wyobraźnię, posługiwać się skojarzeniami, stosować wykresy, diagramy, mapy myśli, czyli wizualne opracowania problemu z wykorzystaniem rysunków i obrazów.
Ważne jest również własnoręczne robienie notatek, wzbogacanie ich kolorowymi elementami, co pozwala zróżnicować tekst, podkreślić jego istotne części i jednocześnie utrwalić materiał, który mamy do opanowania.
Przede wszystkim jednak rób częste powtórki, aż materiał trafi do pamięci długotrwałej. Schemat powtarzania jest prosty. Najpierw powtarzamy do 10 min. po nauce, potem po 24 godz., następnie po 48, po tygodniu, po miesiącu i po 6-ciu miesiącach. To bardzo ogólny schemat, powtarzać jednak można oczywiście częściej. Nie zapomnij także o zapoznaniu się ze strukturą egzaminów. Rozwiązuj jak największą ilość testów, one wskażą Ci obszary, nad którymi należy jeszcze popracować. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, pamiętaj o tym, że zawsze możesz skorzystać z pomocy nauczyciela.

Po piąte: doskonal swoją znajomość języka obcego
Pamiętaj, że w wybranym przez siebie języku zdajesz egzamin maturalny i piszesz pracę badawczą, a w niedługiej przyszłości, być może, będziesz posługiwać się nim na studiach, jeśli marzysz o zagranicznej uczelni. Aby szybko pogłębić swoje umiejętności, godna polecenia jest metoda Total Immersion, czyli ,,całkowitego zanurzenia się w języku". Polega ona na stałym kontakcie z językiem w sytuacjach dnia codziennego. Dobrym pomysłem jest korzystanie z obcojęzycznej literatury, czasopism, serwisów informacyjnych, jak również oglądanie filmów i seriali w oryginalnej wersji językowej. Postęp gwarantowany.

Jeśli nadal masz obawy, czy zdążysz dobrze przygotować się do matury międzynarodowej, uświadom sobie, że dla chcącego nic trudnego. Wystarczy polubić wyzwania. Każdy wysiłek włożony w jakąś czynność przynosi efekt, a każdy trud buduje coś wartościowego. Trzeba tylko chcieć. Przygotowując się do egzaminów słowo ,,muszę" zastąp słowami ,,chcę" i ,,mogę" i realizuj obrane przez siebie cele. Motywacja jest siłą, która pomoże osiągnąć Ci sukces. I pamiętaj nigdy nie jest za późno na naukę. A więc powodzenia na maturze!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za dodanie komentarza.