13 marca 2015

Czym kierować się wybierając szkołę średnią?

[źródło]

Czy nauka w szkole średniej to szansa na lepszą przyszłość? Czy dokonujemy trafnego wyboru? - to częste dylematy młodzieży, która wkrótce ma wkroczyć w świat dorosłych i się w nim odnaleźć, zdobyć dobrą pracę i zostawić po sobie jakiś ślad. Wybór dalszej ścieżki edukacyjnej jest więc niezwykle ważną decyzją w życiu każdego gimnazjalisty. Jak zatem dokonać świadomego, przemyślanego i przede wszystkim satysfakcjonującego wyboru? Oto kilka porad.

Czy na pewno liceum?

To pytanie pojawia się dość często a wraz z nim mnóstwo wątpliwości. Wybór, którego należy dokonać, mając zaledwie szesnaście lat, jest naprawdę trudny. Przede wszystkim powinniśmy zatem wziąć pod uwagę nasze indywidualne zdolności oraz zainteresowania i odpowiedzieć sobie na pytanie ,,czy liceum rzeczywiście będzie dla nas najlepszym wyborem?". Warto zasięgnąć rady i wysłuchać opinii rodziców w tej kwestii, jak również zdania rodzeństwa i starszych kolegów. Można skorzystać też z fachowej porady doradcy zawodowego. Z pomocą przychodzą również tzw. Drzwi Otwarte, organizowane przez szkoły. Nie zawsze jednak pomoże nam to w dokonaniu wyboru. Często po takich rozmowach rodzą się nowe pytania i wątpliwości. Musimy bezwzględnie uświadomić sobie fakt, że ostateczny wybór zależeć będzie wyłącznie od nas samych! Natomiast trafność wyboru szkoły oraz klasy o określonym profilu z pewnością pozwoli nam rozwinąć swoje pasje i zwiększyć poziom wiedzy, która będzie stanowić solidną podstawę do rozpoczęcia studiów.

Liceum? Tak, ale jakie?

W porządku. Załóżmy, że zdecydowałeś się już na liceum. Teraz tylko pozostaje pytanie, które z nich będzie dla Ciebie najlepszym wyborem. Obecnie szkoły średnie oferują bogatą ofertę edukacyjną, możemy wybierać z szerokiej gamy profili, obejmujących między innymi profile związane z naukami ścisłymi, humanistycznymi, przyrodniczymi, przygotowującymi w przyszłości do zawodów medycznych, menadżersko-ekonomicznych lub też pogłębiające zdolności lingwistyczne.
Uczniowie którzy wiążą swoją przyszłość właśnie z językami obcymi powinni rozważyć wybór liceum dwujęzycznego, bądź też szkoły z międzynarodowym programem IB.
Język w szkołach dwujęzycznych służy jako pomost do zdobywania wiedzy z różnych dziedzin zarówno literatury, historii, geografii czy sztuki, gdyż niektóre przedmioty wykładane są w języku obcym. Licea dwujęzyczne przygotowują skutecznie do matury dwujęzycznej, która porównywalna jest z egzaminem CAE i otwiera drogę na zagraniczne uczelnie. Podobnie nauka w placówkach uczących w systemie IB, które przygotowują do międzynarodowej matury. Jedno jest pewne - szkoły takie wymagać będą od nas dużego nakładu pracy, co w przyszłości zaowocuje sporymi korzyściami, a przecież o to nam chodzi.

Wybierając liceum wybierasz kształcenie uogólnione - nie pogłębiasz swoich umiejętności jedynie z jakiejś wąskiej dziedziny. Dziś na rynku pracy taka jednokierunkowość się nie sprawdza, inwestuj więc w swój rozwój osobisty, dokształcaj się, poznawaj zagadnienia z różnych obszarów, bądź otwarty na wiedzę. Jeśli interesujesz się jednak szczególnie matematyką, geografią czy innym przedmiotem pamiętaj, że liceum umożliwi Ci również rozwój w tym kierunku, dzięki klasom sprofilowanym. Musisz więc realnie ocenić swoje predyspozycje, rozważyć wszystkie za i przeciw, przeanalizować zakres Twoich zainteresowań i podjąć ostateczną decyzję.

Nie kieruj się wyborami innych. Twoi koledzy wybierają według swoich potrzeb. Ty natomiast musisz kierować się swoimi możliwościami, tym co umiesz i potrafisz, i oczywiście tym, co chciałbyś w życiu robić. Sprawdź również renomę szkoły, opinie o niej, o ilości osób, które dostają się po zakończeniu edukacji na studia. Jakość nauczania i życzliwa atmosfera to ważne elementy, na które warto zwrócić uwagę.

Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czym się kierować wybierając liceum. Na pewno decyzja ta musi być przemyślana. Pamiętaj, że zawsze możesz liczyć na pomoc swoich najbliższych czy też pedagogów. Warto się ich radzić, bo są to osoby o dużym doświadczeniu. Decyzja ostateczna zależy jednak od Ciebie drogi gimnazjalisto. Wybieraj starannie, gdyż inwestujesz w ten sposób w swoją przyszłość.

1 komentarz:

  1. Stowarzyszenia Przyjaciół WODZ (http://szkoly.zgora.pl) – najlepsza szkoła policealna. Warto rozpocząć tam naukę

    OdpowiedzUsuń

Dziękujemy za dodanie komentarza.