12 sierpnia 2015

Równowaga między nauką a życiem poza szkołą


IBO na jednym ze swoich blogów poruszyło ostatnio temat równowagi między nauką i życiem prywatnym - zadało uczniom i absolwentom pytanie o to, w jaki sposób dzielą swój czas między naukę a czas wolny.
Szkolne lata powszechnie uważa się za najlepszy czas w życiu każdego człowieka. Dla uczniów IB to czas, gdy związują przyjaźnie z ludźmi z całego świata, poznają wiele nowych rzeczy, zdobywają nowe umiejętności… To także czas, gdy uczą się, jak zachowywać równowagę między lekcjami, zajęciami pozalekcyjnymi oraz życiem poza szkolną klasą.
IB w swoich programach zachęca uczniów do tego, dbali o wewnętrzną równowagę i zwraca uwagę na znaczenie zachowania życiowego balansu w dorosłym życiu.
Jak robią to absolwenci i uczniowie IB i jakie mają rady dla innych? Przeczytajcie poniżej ;)

  • uczeń IB Akshat Thakur, The Heritage School, India
Zajęcia szkolne powiązane są z intensywnymi kontaktami społecznymi.Trzymaj się blisko ze swoimi przyjaciółmi, pomagajcie sobie nawzajem w nauce i gdy już wypełnicie wszystkie szkolne obowiązki, cieszcie się swoim towarzystwem, pielęgnujcie swoją znajomość

  • absolwentka IB Megan Caldwell, Franconian International School, Germany.
Bardzo ważne jest przyjęcie i zachowanie odpowiedniej perspektywy. Jeśli masz do zaliczenia duży test i jakiś niewielki sprawdzian w tym samym czasie, zadaj sobie pytanie “Co jest ważniejsze?” - oczywiście ważniejszy będzie ten duży test, bo sprawdzian zawsze można poprawić. Nie staraj się za wszelką cenę osiągniąć najlepszych wyników z obu zaliczeń, bo to negatywnie wpłynie na Twoje życie pza nauką. Zawsze nadawaj zadaniom właściwy priorytet.
Możesz też spróbować regularnego zapisywania, co 2 tygodnie refleksji odnoszących się do tego, co zrobiłeś, czego się uczyłeś i ile ci to dało wiedzy, jak bardzo Cię rozwinęło. Posiadając taki spis refleksji łatwiej będzie Ci ocenić, w co chcesz zainwestować więcej czasu, a co możesz sobie trochę odpuścić i tym samym zoptymalizować życie.


  • uczennica IB Gabrielle Drolet, Robert Bateman High School, Burlington, Ontario, Canada
Równowagę między lekcjami i zajęciami dodatkowymi udało mi się osiągnąć dzięki pomocy koordynatora IB w mojej szkole. Wspólnie przygotowaliśmy kalendarz online z kolorowymi oznaczeniami, do którego wpisać można nie tylko poszczególne terminy zaliczeń i inne obowiązki, ale także można przeliczyć ilość czasu potrzebnego na ukończenie poszczególnych zadań. Posiadając taki plan łatwiej nam się zorganizować nie tylko w szkole, ale i poza lekcjami.

  • absolwentka IB Jessica Alexander, Renaissance High School, Idaho, USA
W szkole nie tylko uczyłam się w programie IB, ale również trenowałam lekkoatletykę. Balans między nauką a życiem poza szkoła oparałam o treningi - były one dla mnie doskonałą formą ucieczki od szkolnych obowiązków.
Równie ważne jest jednak wsparcie kolegów i koleżanek z klasy. Rozwijanie i utrzymywanie przyjaźni z rówieśnikami gwarantuje, że będziecie mieli u kogo szukać wsparcia w trudnościach, jakie wiążą się z nauką w programie IB, o którym wiadomo nie od dziś, że jest przeznaczony dla ambitnych. Dobrze mieć wśród tych ambitnych przyjaciół - z nimi zawsze jest łatwiej nie tylko w szkole, ale i w całym życiu.


  • absolwentka IB Megan Caldwell, Franconian International School, Germany
Przeznacz godziny CAS na coś, co lubisz, bądź chcesz studiować w przyszłości. W ten sposób CAS przestanie zabierać Ci wolny czas i nie będzie już kolejnym stresującym zadaniem do wypełnienia. Jeśli przykładowo pasjonujesz się sportem, dołącz do klubu sportowego, albo zaangażuj się w jego promowanie. Interesuje cię coś innego - zajmij się tym już w szkole. Zaczniesz nabierać doświadczenia i rozwijać się w wybranej dziedzinie już dziś zamieniając szkolne zajęcia w czas poświęcony narozwój innych obszarów swojego życia.

A jakie są Wasze sposoby na utrzymanie równowagi między nauką a tym, co poza nią?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za dodanie komentarza.