18 maja 2012

Ja wygląda rekturacja na studia, gdy masz dyplom Matury Międzynarodowej?



Maturzyści kończą swoje zmagania z egzaminami i zaczną starania o przyjęcie na uczelnie. Część wybierze uczelnie zagraniczne, a część zapewne polskie.
Zacznijmy od polskich.

Chcielibyśmy przybliżyć Wam, jak wygląda taka rekrutacja na polskich uczelniach, ponieważ na pewno istnieją pewne mity ukazujące posiadanie innej Matury niż polska jako problem w dostaniu się na studia.
Otóż Matura Międzynarodowa nie stawia przed ubiegającym się o przyjęcie na dany kierunek kandydata żadnych wymagań, które byłyby większe niż te dla kandydatów z polską Maturą.
Problem różnic w punktacji rozwiązywany jest za pomocą przeliczników, dzięki którym wyniki obu Matur są proporcjonalne. Poniżej kilka przykładów.

Ostatni ranking polskich uczelni wyższych wygrał Uniwersytet Jagielloński. Tutaj rekrutacja wygląda następująco:
Wszystkie wyniki w skali od 1 do 7 przelicza się na wyniki w sali od 0 do 100 według konkretnego wzoru. Każdy kierunek wymaga w procesie rekrutacyjnym wyniku z jakiegoś konkretnego przedmiotu. Na UJ w przypadku Matury IB, jeżeli Kandydat nie posiada wyniku z egzaminu maturalnego z danego przedmiotu, wtedy za wynik z tego przedmiotu przyjmuje się średnią arytmetyczną wszystkich wyników przedmiotowych obliczonych, zgodnie z regułą, dla wszystkich wyników egzaminów maturalnych z przedmiotów zrealizowanych przez Kandydata w odpowiedniej grupie przedmiotów IBDP. Taka sytuacja nie jest możliwa w przypadku polskiej Matury!

Na innych czołowych uczelniach polskich mechanizm działa podobnie
Na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu absolwentom szkół należących do Organizacji Matur Międzynarodowych (IB), wyniki egzaminu maturalnego przelicza się na procenty nowej matury zgodnie z zasadami podanymi w tabelach poniżej:




Uniwersytet Wrocławski kwestię różnic w skali punktacji rozwiązuje następująco:
Kandydaci posiadający dyplom IB przyjmowani są na studia w ramach postępowania rekrutacyjnego dla kandydatów legitymujących się tzw. nową maturą.
Dla potrzeb rankingu ww. kandydaci otrzymują punkty rekrutacyjne w liczbie równej maksymalnej ilości punktów przewidzianych w rekrutacji na dany kierunek studiów (N) pomnożonej przez względną liczbę punktów uzyskanych na dyplomie IB [Punkty rekrutacyjne = (N×liczba punktów na dyplomie IB)/45].

Katolicki Uniwersytet Lubelski stosuje następujące zasady:
Kandydaci posiadający dyplom matury międzynarodowej przyjmowani są na podstawie wymaganych dokumentów (otrzymują maksymalną liczbę punktów) w ramach planowanej liczby miejsc na wszystkie kierunki studiów, o ile uzyskają na egzaminie IB łączną sumę punktów przynajmniej 28, z wyjątkiem kierunków:

  • architektura krajobrazu, muzyka kościelna, muzykologia i teologia, na które zostaną przyjęci, o ile uzyskają przynajmniej 28 punktów oraz ukończą z wynikiem pozytywnym:

  • - egzamin praktyczny (architektura krajobrazu, muzyka kościelna, muzykologia) lub
    - rozmowę kwalifikacyjną (teologia);
    [egzamin albo rozmowa w zakresie obowiązującym kandydatów z "nową maturą"],

  • filologia polska, o ile uzyskają przynajmniej 28 punktów, w tym co najmniej 6 punktów z języka polskiego,

  • Kolegium MISH, o ile uzyskają przynajmniej 35 punktów.


  • Na Uniwersytecie Śląskim wygląda to podobnie:
    Kandydatów posiadających międzynarodową maturę, obowiązują takie same zasady rekrutacji jak kandydatów z „nową maturą”. Wyniki uzyskane na dyplomie międzynarodowej matury przeliczane zostaną proporcjonalnie na skalę „nowej matury” w sposób następujący:
    w przypadku kandydata legitymującego się poziomem podstawowym (SL):



    w przypadku kandydata legitymującego się poziomem rozszerzonym (HL):



    Jak widać rekrutacja absolwenta IB na polskie uczelnie nie jest niczym, co może sprawić większe kłopoty ze względu na jej odmienność od Matury polskiej. W końcu idea IB jest taka, by egzamin ten był jak najbardziej uniwersalny.

    Za tydzień postaramy się przybliżyć Wam temat rekrutacji na uczelnie zagraniczne.

    12 komentarzy:

    1. Chciałam zapytać, czy na UJ również na medycynę można zdawać np. tylko z biologią rozszerzoną, a za chemię biorą średni wynik?

      OdpowiedzUsuń
      Odpowiedzi
      1. Nie znamy wszystkich szczegółów związanych z wymaganiami wszystkich uczelni. Radzimy dowiedzieć się u źródła ;) Powodzenia!

        Usuń
    2. A jak wygląda sytuacja w przypadku tzw. IB Certificate? Słyszałem, że bardzo ciężko się gdziekolwiek dostać w przypadku posiadania certyfikatu a nie dyplomu...

      OdpowiedzUsuń
    3. Zapisałam się do Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości www.wszib.poznan.pl – bez wątpienia najlepszy czas w moim życiu.

      OdpowiedzUsuń
    4. Jeśli interesują was studia z informatyki to zasady rekrutacji można poznać na stronie http://www.wseiz.pl/pl/studia/wydzial-zarzadzania/informatyka . Wiadomo, że co uczelnia to nieco inne zasady, generalnie na maturze warto się postarać bo liczba chętnych jest bardzo duża

      OdpowiedzUsuń
    5. Od siebie mogę dodać, że jeśli ktoś z was chciałby studiować za granicą, to na pewno warto jest zdecydować się na sprawdzenie tych informacji https://www.sp.edu.pl/studia-za-granica/jakie-studia-wybrac/, które mogą być moim zdaniem bardzo pomocne przy wyborze kierunku

      OdpowiedzUsuń
    6. Trudno się z tym nie zgodzić. Wykształcenie jest bardzo potrzebne, ale też są inne czynniki decydujące o tym czy jest się dobrym informatykiem. Takie studia jak https://www.cb.szczecin.pl/kierunek-studiow/informatyka/ powinny was dobrze do tego przygotować.

      OdpowiedzUsuń
    7. Moje zdanie jest takie. Każdy powinien kształcić się w takim kierunku, żeby w przyszłości mieć zawód o jakim marzy. Praca oprócz wynagrodzenia powinna też dawać zadowolenie i satysfakcję. Dla mnie ciekawym kierunkiem jest wzornictwo https://www.ssw-sopot.pl/wzornictwo/ , to studia I stopnia. Zawsze się takimi rzeczami interesowałam. Tutaj forma nauczania też jest bardzo ciekawa.

      OdpowiedzUsuń
    8. Wiele osób marzy o studiach zagranicą, a matura międzynarodowa może ułatwić dostanie się na wymarzoną uczelnię. Mnie od zawsze interesowała informatyka i ostatecznie zdecydowałem się na studia informatyczne Warszawa https://www.uth.edu.pl/oferta-studiow/inzynierskie/informatyka ukończenie których pozwoliło mi na znalezienie dobrze płatnej pracy w branży IT.

      OdpowiedzUsuń
    9. A co po dobrze zdanej maturze? Na pewno studia ale czy zastanawialiście się nad dualnym modelem studiowania? To szansa dla tych którzy chcą zdobywać cenne doświadczenie w czasie nauki i zarabiać pieniądze. Tutaj https://edunet-poland.pl/studia-dualne-model-studiowania/ możecie sprawdzić szczegóły! Model bardzo dobrze sprawdza się w Niemczech.

      OdpowiedzUsuń

    Dziękujemy za dodanie komentarza.