25 lipca 2013

Polecamy – co warto obejrzeć, posłuchać, przeczytać i zobaczyć (26.07-02.08)


Pogoda póki co dopisuje, słońce przyjemnie grzeje, więc zachęcamy Was do letnich aktywności.
Nie da się jednak spędzić każdego dnia na słońcu, jeśli więc macie ochotę spędzić trochę czasu w klimatyzowanej sali poniżej prezentujemy najnowsze premiery filmowe:

  • The Conjuring – „Obecność’’ - dla fanów kina grozy. Para badaczy zjawisk paranormalnych zostaje poproszona o pomoc rodzinie prześladowanej przez demona. 
  • Był sobie dzieciak – film o Powstaniu Warszawskim, który opowiada historię młodego poety
  • Koneser - opowieść o mężczyźnie żyjącym w luksusowym świecie koneserów

Z filmu przejdźmy w klimaty muzyczne, które z pewnością umilą Wam letnie aktywności:
  • Deep Purple – Copenhagen 1972 [DVD] – rock
  • Bee Gees – One Night Only [Blu-ray] – live
  • Eric Claptopn – Live At Montreus 1986 [Blu-ray] - live

Festiwalowo następne dwa tygodnie przedstawiają się ciekawie:

Na koniec zapraszamy na relaks przy książce:
  • Julian Assange - Cypherpunks. Wolność i przyszłość Internetu – czyli o rzeczywistości, w której już prawie wszyscy funkcjonujemy
  • Daphne Sheldrick – Afrykańska Love Story
  • Klaudia Baranowska – Anna German. Osobisty Album

24 lipca 2013

100% zdanych matur w naszej partnerskiej IB World School!


Dziś dzielimy się z Wami dobrą nowiną! Wszyscy uczniowie klasy z Międzynarodowoą Maturą w naszej partnerskiej IB WOrld School - LO im. Melchiora Wańkowicza w Katowicach - zdali egzaminy maturalne!

Przy okazji gratulujemy wszystkim maturzystom, ze wszystkich szkół IB i życzymy powodzenia w realizacji wszelkich dalszych planów :)

Więcej na temat wyników z tegorocznych egzaminów kończących program IB przeczytacie na IB Blogs.



18 lipca 2013

Polecamy: co warto obejrzeć, posłuchać, przeczytać i zobaczyć (19.07 – 26.07)

Mamy dla Was kolejną porcję informacji kulturalno-rozrywkowych! Ten tydzień zapowiada się ciekawie pod względem filmowym :)



Na początek, to co nas czeka w kinie.
Jeździec znikąd - Stróż prawa na Dzikim Zachodzie zakłada maskę i z pomocą Indianina (w tej roli uwielbiany przez tłumy Johnny Depp) pragnie pomścić śmierć swoich towarzyszy.
- Gorący towar – Komedia kryminalna, w której obserwujemy zabawne i pełne akcji zmagania kobiecego duetu – agentki FBI i pani oficer bostońskiej policji. 
- Wolverine – kolejne przygody jednego z X-Menów. Tym razem Wolverine wyrusza do Japonii.

Zobaczmy co ciekawego dzieje się w wydarzeniach kulturalnych.

18-28.07 – T-Mobile Nowe Horyzonty – 13 edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego. W tych dniach koniecznie należy odwiedzić Wrocław.

25-28.07 Tzadik Poznań Festiwal – już po raz siódmy Poznań zaprasza wszystkich fanów kultury żydowskiej i neoklezmeryzmu.

I na koniec kilka ciekawszych wydawnictw muzycznych.

Gogol Bordello - Pura Vida Conspiracy – Punk

F**k Buttons - Slow Focus – Elektro

Philip H. Anselmo - Walk Through Exits Only – Metal

Royal Philharmonic Orchestra - Symphonic Coldplay – Klasyka

Brainstorm - Another Still Life – Rock

16 lipca 2013

Dookoła świata - Meksyk

Meksyk, czy też Meksykańskie Stany Zjednoczone, to kraj znajdujący się w Ameryce Północnej. Meksyk jest nietuzinkowym państwem łączącym różne kultury, krajobrazy i historie. Jesteśmy pewni, że na zwiedzenie tego miejsca należałoby zarezerwować sobie sporo czasu!

[źródło]
Meksykańskie Stany Zjednoczone od północy graniczą ze Stanami Zjednoczonymi, na zachodzie i południu z Oceanem Spokojnym, a na wschodzie z Morzem Karaibskim. Kraj ten zajmuje prawie 2 miliony km2, co daje mu 14 miejsce pod względem wielkości na świecie. Jeszcze wyższe miejsce zajmuje w rankingu przedstawiającym wysokość zaludnienia – tu plasuje się na 11 pozycji z około 117 mln mieszkańców. Ze względu na dużą rozciągłość geograficzną kraj jest zróżnicowany klimatycznie – z jednej strony są rejony w których występują duże i gwałtowne opady, także huragany, a w innych rejonach deszcz jest tak sporadyczny, że zyskały one nazwę ‘la tierra caliente’ czyli gorąca ziemia. Meksyk położony jest na jednym z najaktywniejszych obszarów tektonicznych. Dlatego trzęsienia ziemi, czy erupcje wulkanów nie są tam niczym wyjątkowym.

[źródło]
Stolicą Meksyku jest… miasto Meksyk. Wytłumaczeniem tego dualizmu w nazewnictwie jest zjawisko często występujące w Ameryce Środkowej – najpierw wykształciła się stolica, a potem nazwa rozwinęła się na cały kraj. W mieście tym żyje ponad 20 mln ludzi, co czyni je jednym z największych zespołów miejskich. Miasto Meksyk jest jednym z najstarszych miast w regionie, istniało jeszcze przed hiszpańską kolonizacją. Założyli je Azteccy i już za ich czasów pełniło ważną w regionie funkcje. Aktualnie w mieście nadal można zobaczyć ślady, które pozostawili po sobie Aztekowie: świątynie i pałace, starodawne miasto Teotihuacan, schodkową Piramidę Słońca (trzecia co do wielkości na świecie (wysokość: 70m)) , Piramidę Księżyca czy Pałac Quetzalcoatla. Być może kojarzycie Meksyk pod nazwą… miasto kościołów. Faktycznie, miejsce to bogate jest w ogromną liczbę świątyni chrześcijańskich, co tylko podkreśla religijny charakter tego kraju. Będąc w stolicy warto obejrzeć między innymi: Bazylikę Nuestra Senora de Guadalupe z obrazem patronki Meksyku, Matki Boskiej z Guadalupe, gdzie czci się kawałek tuniki pasterza Juan Diega, na którym to w XVI w. odbiła się postać Matki Boskiej, Katedrę Metropolitana z 1573 roku, kościół Jezusa Chrystusa z Nazaretu i wiele innych.

[źródło]
Pisząc o Meksyku, nie można zapomnieć o jego bogatej historii. Ślady Azteków występują nie tylko w stolicy tego państwa, ale także na innych jego terenach. Obok Azteków zamieszkiwali tam: Olmekowie, Zapotekowie, Majowie, Toltekowie. Cywilizacje te zostały zniszczone przez hiszpańskich konkwistadorów pod wodzą Hernana Cortesa. W latach 1518-1521 zostało utworzone państwo: Nowa Hiszpania. Większość dorobku cywilizacji prekolumbijskich została zniszczona przez konkwistadorów, ale pozostałości, które możemy oglądać do dziś, zapierają dech w piersiach.

Tequila, Sombrero, Mariachi – to trzy podstawowe pojęcia kojarzone z Meksykiem. Tequila jest wytwarzana od XVI wieku. Współczesna forma tego napoju pochodzi z XIX wieku, kiedy to zyskała dużą popularność. Sombrero to specyficzne nakrycie głowy z bardzo szerokim rondem. Jego nazwa pochodzi od słowa ‘la sombra’ czyli cień. Mariachi natomiast to grupa muzyków, najczęściej używająca takich instrumentów jak gitary i trąbki.

O Meksyku moglibyśmy pisać i pisać. Jednak nie chcemy Wam odbierać radości poznawania tego intrygującego kraju, dlatego teraz wymienimy tylko najatrakcyjniejsze turystycznie regiony: Bosque de Chapultepec i Xochimilco, Teotihuacan, Tulą, Cuernavaca, Puebla, Cholula, Sierra Madre Południowa i Sierra Madre de Oaxaca, Jukatan, Tijuana czy Acapulco.

[źródło]
Na koniec zostawiliśmy sobie najsmaczniejsze czyli kuchnię! Na pierwszym miejscu wymienić trzeba burrito – pszeniczną tortillę z farszem. Tacos, równie popularne w tamtych regionach, zrobione są z mąki kukurydzianej. Wśród innych smakołyków możemy wymienić: ceviche (sałatka z owocami morza), chimichanga ( podsmażane burrito z mięsnym farszem), echilada (zapiekane tortille z farszem mięsnym lub warzywnym i sporą ilością papryki chili), picadillo (smażone mięso mielone z warzywami i różnymi przyprawami).

Mamy nadzieję, że choć trochę zainteresowaliśmy Was tym wspaniałym krajem. W naszym przypadku znajduje się on na liście miejsc do zobaczenia! ;)

11 lipca 2013

Polecamy: co warto obejrzeć, posłuchać, przeczytać i zobaczyć (11.07 - 18.07)

 
 
Wakacje powoli ruszają, a wraz z nimi mamy więcej wolnego czasu i swobody. Póki co pogoda nam dopisuje, warto więc wyjść na dwór i nacieszyć się słońcem. W tej relaksującej atmosferze nie będziemy Was zanudzać tematami egzaminów czy nauką – tym razem chcemy Wam przedstawić kilka pomysłów na ciekawe książki, płyty czy atrakcje ;) Na pewno znajdziecie coś dla siebie.
 
Zaczynamy od książek, które możecie zabrać ze sobą w każdą podróż z gwarancją, że nie pozwolą Wam się nudzić:
  • Kings of Leon. Sex on Fire autorstwa Michael Heatley, Drew Heatley – czyli biografia znanego na całym świecie zespołu
  • Mapownik, czyli praktyczny kurs mazania po mapach autorstwa Aleksandry Mizielińskiej, Daniela Mizielińskiego – coś co na pewno przyda się podczas wakacyjnych podróży
  • Różnorodność pojednana. Rozmowy autorstwa Tomasa Halika, Tomasza Dostatniego – książka dotycząca podstawowych zagadnień filozoficznych

Muzycznie ten tydzień zapowiada się ciekawie. Zaplanowano kilka wartych uwagi premier:
  • Ciara - Ciara – nowa płyta z 10 nowymi utworami
  • Jane's Addiction - Live In NYC [Blu-ray] i [DVD] – zapis koncertu z Nowego Jorku
  • Mrokas - Luxus na raty - trochę polskiego rapu
Jeśli lubicie spędzać czas na wydarzeniach, festiwalach i innych plenerowych imprezach to w tym tygodniu zapraszamy na:
W razie niepogody, przypominamy też o nowościach filmowych:

9 lipca 2013

Dookoła świata - Chorwacja

Zaczął się okres wakacyjny, zatem powracamy do naszego przewodnika po miejscach wartych zobaczenia. Dzisiaj przyjrzymy się Chorwacji, która od 1 lipca 2013 należy do Unii Europejskiej jako 28 członek wspólnoty.
 
[źródło]
Chorwacja (Republika Chorwacji) to państwo w Europie Południowej, nad Morzem Adriatyckim, graniczy od południa z Bośnią i Hercegowiną i Czarnogórą, od wschodu z Serbią oraz Węgrami i Słowenią od północy. Posiada wspaniałą linię brzegową, liczącą ponad 5 000 km, z czego ok 4 000 przypada na wyspy i klify.
 
W Chorwacji można wyróżnić trzy główne ośrodki, do których wybierają się turyści. Pierwszy, a zarazem największy, to całe chorwackie wybrzeże Morza Adriatyckiego. Ponad 5000 kilometrów wybrzeża daje gwarancję znalezienia setek, jeśli nie tysięcy uroczych zatoczek. I nieważne, czy wyruszymy do położonej  na północy Istrii, czy udamy się wzdłuż wybrzeża Dalmacji - przez całą drogę naszym oczom ukazywać się będą białe zatoki i turkusowo-granatowe morze. Na szczęście jest ich tak dużo, że nawet w sezonie udaje się znaleźć spokojne miejsca bez tłumów. Jadąc nad chorwackie plaże, warto również pamiętać o tym, że są one kamieniste.
 
Kolejnym ważnym miejscem jest stołeczne miasto Zagrzeb, które powinni odwiedzić zarówno miłośnicy zabytków jak i dobrej zabawy. Znajdziemy tu ponad 900-letnią starówkę oraz tętniące życiem restauracje, kluby i dyskoteki. Zwiedzanie jest o tyle ułatwione, że miasto w naturalny sposób dzieli się na trzy części: Zagrzeb Górny i Kaptol, Zagrzeb Dolny oraz Nowy Zagrzeb. Dzięki temu, że są one położone na różnych wysokościach, łatwo zorientować się nam w terenie. Koniecznie trzeba wspiąć się na wieżę Lotrascakova, skąd rozciąga się widok na  wspaniałą panoramę miasta, przespacerować po najważniejszym w Zagrzebiu placu: Josipa Jelačicia, a potem odwiedzić Muzeum Archeologiczne, by przyjrzeć się licznym wystawom.
 
[źródło]
Trzecim ośrodkiem są jeziora Plitwickie, czyli dziesiątki jeziorek wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO, które łączą się ze sobą większymi i mniejszymi kaskadami. Zachwycają  kolorami, zmieniającymi się w zależności od pory dnia i natężenia promieni słonecznych. A wszystko to dzięki mułowi wapiennemu. To on nadaje wodzie oryginalne kolory, a przy okazji tworzy kolejne tamy, przez które przelewa się woda. Status parku narodowego zobowiązuje - między jeziorami chodzi się po kładkach i kąpiel jest oczywiście zabroniona. Tę niedogodność nadrobimy jednak z nawiązką przy wodospadach Krka, gdzie kaskada wody tworzy naturalny basen.

[źródło]
Oczywiście to nie wszystkie atrakcje, jakie oferuję nam Chorwacja. Na turystów czekają jeszcze takie miejsce jak Split, przepiękna wyspa Hvar oraz setki innych wysepek między którymi można pływać łódką. No i jest jeszcze wspaniałą kuchnia śródziemnomorska. Jednym słowem nic tylko zwiedzać i zachwycać się :)
 
Odwiedziliście już Chorwację? Przywieźliście stamtąd jakieś miłe wspomnienia?

4 lipca 2013

Wyniki z egzaminów już jutro! A przed nami wakacje ;)

[źródło]
Dziś zahaczymy o dwa ważne tematy ;) Po pierwsze: o wyniki egzaminów, które opublikowane zostaną już jutro i po drugie: o wakacyjną ramówkę naszego bloga.

Jutro poznamy wyniki egzaminów z tegorocznej matury!
Opuści Was stres i napięcie związane z niepewnością swojej oceny - będzie można dopiąć kwestie rekrutacji na studia i pozostałe związane z tym sprawy.
Przy okazji małe przypomnienie pewnego mało przyjemnego aspektu związanego z maturą (ale za to bardzo ważnego!).

Jak wiecie z naszych poprzednich wpisów, zdawalność matury międzynarodowej wynosi 80%. Jedna piąta osób przystępujących do egzaminów niestety ich nie zdaje. Co zrobić, gdy nie udało się zdobyć wymaganej minimalnej liczny punktów (czyli 24) i spełnić pozostałych wymogów?
Uczeń, który nie zdał matury, otrzymuje jedynie certyfikat na poszczególne przedmioty (jeden dokument z wypisanymi przedmiotami).
Istnieje możliwość poprawienia (tzw. retake category) każdego przedmiotu trzy razy i zawsze wynik najwyższy wchodzi do ogólnej punktacji. Do egzaminu “poprawkowego” (teoretycznie) można przystąpić w dowolnej szkole IB, o ile dana placówka zgodzi się na przyjęcie ucznia na poprawkę (zazwyczaj uczniowie poprawiają egzaminy w szkole, w której podchodzili do matury po raz pierwszy).
Większość szkół, która przyjmuje i rejestruje kandydatów w retake category robi to w następnej sesji majowej. Istnieje też możliwość zdawania poprawki w listopadzie, w czasie matury dla półkuli południowej, aczkolwiek nie jest to zbyt często praktykowane.
Swój wynik mogą poprawiać nie tylko ci, którym nie udało się zdać matury, ale także ci, którym zabrakło punktów, bo dostać się na wymarzone studia.
Jeśli obawiacie się, że nie zdacie, nie traćcie otuchy - i taką sytuację da się rozwiązać!

Otrzymanie wyników z egzaminów pozwala na prawdziwe rozpoczęcie wakacji - nic nas już nie będzie niepokoić. Stąd właśnie teraz wprowadzamy wakacyjną ramówkę!
Od przyszłego tygodnia, prócz bieżących wiadomości z IBO, kontynuować będziemy dwa wakacyjne cykle z zeszłorocznego lata, czyli “Dookoła Świata” oraz nasze polecenia wydarzeń, premier kinowych, teatralnych, festiwali itd. Dodatkowo odświeżymy temat rekrutacji na uczelnie zagraniczne.

Niech wakacje rozkręcą się na dobre, a Wy pozostańcie z nami!


2 lipca 2013

Za chwilę otrzymasz dyplom IB. Co dalej?

[źródło]

Pewnie czekacie na wyniki egzaminów jak na szpilkach, co? My trochę też!
A co będzie, jak już się okaże, że dyplom IB jest już Wasz? Co to dla Was oznacza?


Już nie raz pisaliśmy, że dyplom IB to furtka na każdą uczelnię na całym świecie (oczywiście jeżeli wyniki z egzaminów są odpowiednio dobre!) - uznaje go ponad 1800 uniwersytetów z 75 krajów. IB Diploma Programme uważany jest bowiem za jeden z nielicznych programów edukacyjnych wyjątkowo skutecznie przygotowujących do nauki na uniwersytecie, posiadający rygorystyczny i jednolity system oceniania. Istnieje nawet cała lista Uniwersytetów, które udzielają stypendium absolwentom IBDP.
Ukończenie programu matury międzynarodowej nie stanowi utrudnienia w rekrutacji na studia - o to na pewno nie trzeba się obawiać, gdyż dla osób z dyplomem IB aplikujących na daną uczelnię zazwyczaj podany jest osobny kontakt. Jednym kłopotem może być odmienna polityka w rekrutacji absolwentów IBDP przyjęta na poszczególnych uniwersytetach.
Tym, co na pewno jest istotne, to także korzyści osobiste, jakie daje udział w programie matury międzynarodowej i zdobycie dyplomu IB. Każdy z Was zapewne wyniósł z lat licealnych niepowtarzalne doświadczenie właśnie dlatego, że uczestniczyło w IBDP.


Polecamy zajrzeć tutaj - do wyszukiwarki uniwersytetów, które honorują IBDP. W wygodny i prostu sposób sprawdzicie, która uczelnia, w jakim państwie, przyjmie Was na podstawie dyplomu matury międzynarodowej.


Jakie są Wasze plany na życie po IB? Studia? Praca? A może jeszcze coś innego?