30 stycznia 2012
Grupy przedmiotowe w The International Baccalaureate Diploma Programme - grupa pierwsza: Language A1
Jak wiadomo z poprzednich tekstów na blogu każdy uczeń biorący udział w IB Diploma Programme musi wybrać 6 przedmiotów, które będzie zdawał na egzaminie spośród 6 grup przedmiotów.Pierwsza grupa do tzw. Language A1. W poniższym wpisie przedstawiamy ogólną charakterystykę tej grupy - za dwa tygodnie bardziej szczegółowa charakterystyka.
Każdy uczeń jest zobowiązany do nauki co najmniej jednego przedmiotu z grupy pierwszej. Zazwyczaj jest to język ojczysty, ponieważ kursy przedmiotowe w ramach tej grupy są zaprojektowane dla osób, które biegle posługują się danym językiem, także w naukowym kontekście. Jeśli tylko to możliwe uczniów zachęca się właśnie do tego, aby wybrali swój język ojczysty.
Rozwój zdolności rozumienia natury i doceniania innych kultur jest fundamentalnym punktem wyjścia dla każdego międzynarodowego programu edukacyjnego. W grupie pierwszej dostępne jest więc aż czterdzieści pięć języków.
Jednak jeśli tylko istnieje wystarczający zasób literatury w danym języku i jeśli tylko zapotrzebowanie na ten język zostało zgłoszone odpowiednio wcześnie przed egzaminem oraz jeśli znajdzie się egzaminator dla danego języka, egzamin z przedmiotu w grupie pierwszej może odbywać się w każdym możliwym języku - niezależnie od tego w jak szeroko jest on używany na świecie.
IB oferuje więc tak naprawdę znacznie więcej niż regularnie dostępne czterdzieści pięć języków. Jeśli któryś z uczniów chce, może nawet wybrać dwa języki w ramach tej grupy przedmiotów (jako szósty przedmiot dodatkowy). Dla niektórych uczniów (biegłych w językach, których się uczyli) jest to nawet bardzo wygodny wybór.
Cele programu grupy pierwszej są następujące:
- wykształcanie osobistej oceny i stosunku do literatury oraz rozwijanie zrozumienia krytyki literackiej;
- rozwijanie zdolności ustnego i pisemnego wysławiania się i zapewnianie okazji do ćwiczenia i pogłębiania zdolności pisania i mówienia na różne sposoby i w różnych sytuacjach;
- poszerzanie perspektyw uczniów poprzez omawianie dzieł innych kultur i języków.
Program IB Diploma Programme jest więc iście międzynarodowy i zapewnia dużą swobodę wyboru tego, czego chce się uczyć - nawet jeśli mówimy o podstawowym języku.
27 stycznia 2012
Głos eksperta: Pre - IBDP, czyli jak szkoła przygotowuje przyszłych ajbików do Diploma Programme
W mojej ocenie klasa Pre-IB, która zazwyczaj trwa jeden rok szkolny, jest okresem, w którym uczeń ma czas na określenie swoich zainteresowań i pasji. Pod koniec tego roku musimy również zdecydować jakie przedmioty chcemy realizować podczas Diploma Programme – co będzie naszymi „HLami”, a co „SLami”.
Dla większości jest to okres dość ciężki – nasze pierwsze chwile w liceum na pewno nie będą czasem beztroskiego lenistwa. Lądujemy w klasie, w której wymaga się od nas więcej niż od uczniów „polskich” klas, godzin lekcyjnych w tygodniu jest zazwyczaj więcej, a i raz po raz słyszymy plotki, że jesteśmy „dziwni”. Szczególnie dotyczy to szkół, w których oprócz klas IB, są też te, które realizują program polskiej matury. Takie określenia wynikają tak naprawdę z pewnego rodzaju strachu przed niewiadomym. Osobiście uważam, że ajbiki to normalne, uśmiechnięte osoby. No, może prawie normalne ;)
W Pre-IB usłyszymy mnóstwo nowych, tajemniczych określeń i skrótów, takich jak Extended Essay, Internal Assessment, WLA, TOK, CAS, Oral, Written Task i tak dalej, które śnią się po nocach przez pierwsze tygodnie. Powoli, podczas zajęć dowiadujemy się co one znaczą, co z kolei powoduje u nas paniczny strach przed natłokiem pracy czekający w przyszłych latach. Matematyka, fizyka, chemia, geografia, biologia, historia, język angielski, język polski, inne języki obce, pre-Cas, pre-TOK (przynajmniej w mojej szkole), czasami też WOK, WOS, PP, PO to ogrom godzin lekcyjnych i pracy. Zazwyczaj oznacza to wczesne wstawanie do szkoły i późne z niej wychodzenie. A czas na znajomych, pierwsze licealne imprezy, pasje? Trzeba przyznać, że klasa Pre-IB wymaga od ucznia świetnej organizacji czasu, żeby mógł sobie na to wszystko pozwolić. Nawet gdy rozpiszemy sobie tygodniowy plan zajęć i nauki co do godziny, idealnie rozplanujemy zadania i powtórki, a mama będzie nam gotować obiad i sprzątać w pokoju, osiem godzin snu jest nie zawsze osiągalne :) Mimo to, pokonywanie kolejnych trudności daje nam ogromną satysfakcję, a każde nowe wyzwanie to szansa na odkrycie w nas ukrytych talentów.
W Pre-IB przyszły ajbik dowiaduje się, co będzie robić w ramach CASu oraz TOKu (Creativity, Action, Service i Theory of Knowledge – szczegółowe wytłumaczenie w innych wpisach na blogu). Nauczyciele próbują kształtować w nas również zdolności potrzebne w przyszłych latach. Nauczycielka historii będzie próbować nauczyć nas interpretacji źródeł, na angielskim przygotowywać będziemy wszelkiego rodzaju Oral oraz Written Assessments, a podczas lekcji polskiego spróbujemy wyszukać pięciu motywów literackich w jednym, krótkim zdaniu. Słowem - każdy prędzej czy później znajdzie coś dla siebie odpowiedniego, a coś innego będzie mu uprzykrzać wieczory spędzone nad podręcznikiem. To właśnie dlatego klasa Pre-IBto bezcenne doświadczenie, ponieważ gwarantuje zdobycie przydatnej wiedzy z wielu dziedzin, jak również bazę do przyszłej nauki w programie.
Gdy podczas pierwszego roku wydaje się nam, że większość robimy „po łebkach” i podstawy programowe poszczególnych przedmiotów są ubogie z powodu ciągłego braku czasu w planie lekcji, mimo wszystko na pewnych zajęciach od razu zasypiamy a na innych jesteśmy najbardziej aktywni z całej grupy. Pewne zadania są zmorą, a do pewnych podchodzimy z zainteresowaniem i entuzjazjem. Wtedy kształtuje się nasz przyszły profil przedmiotów i zainteresowań.
Myślę, że nie tylko zdobycie ogólnej wiedzy z wielu przedmiotów, ale właśnie to odkrywanie, czego chcielibyśmy uczyć się w przyszłości jest najważniejszą zaletą klasy Pre-IB i jednocześnie przyczyną, dlaczego takie klasy są tworzone. Dla mnie osobiście, klasa poprzedzająca Diploma Programme była niesamowitym, pozytywnym okresem podczas nauki w liceum.
Autor tekstu: Jan Skrzypczak, IB Tutoring.
26 stycznia 2012
Nowość na blogu: teksty Eksperta
Już jutro pojawi się pierwszy tekst naszego nowego Partnera Merytorycznego Jana Skrzypczaka, właściciela IB Tutoring.
W jego postach znajdziecie głos jedncześnie byłego uczestnika programu IB oraz korepetytora - eksperta.
Gorąco polecamy!
25 stycznia 2012
IB Middle Years Programme
Skrót IB często dla ułatwienia sobie życia używany jest jako równoznacznik Matury Międzynardowej. Choć używanie skrótów jest zrozumiałe, to trzeba pamiętać, że IB to nie tylko matura.
International Baccalaureate Organization ma do zaoferowania szkołom i uczniom trzy różne programy edukacyjne:
- The Primary Years Programme (PYP) - dla uczniów w wieku od 3 do 12 lat - pisaliśmy i nim już wcześniej tutaj,
- The Middle Years Programme (MYP) - dla uczniów od 11 do 16 roku życia - o nim dziś,
- The Diploma Programme - dla uczniów w wieku 16 - 19 lat - temu programowi poświęcony jest zarówno cały ten blog, jak i fanpage na Facebooku.
MYP to program, który w Polsce odpowiada gimnazjum - obejmuje młodzież od 11 do 16 roku życia. W swoich założeniach ma zapewnić uczniom solidne podstawy dla mierzenia się z uniwersyteckim życiem w przyszłości poprzez jednoczesne obejmowanie i przekraczanie tradycyjnych przedmiotów szkolnych. Jest to też idealne przygotowanie do The Diploma Programme.
Program edukacyjny The Middle Years Programme składa się z następujących przedmiotów:
Więcej na temate tego programu znajdziecie tutaj.
International Baccalaureate Organization ma do zaoferowania szkołom i uczniom trzy różne programy edukacyjne:
- The Primary Years Programme (PYP) - dla uczniów w wieku od 3 do 12 lat - pisaliśmy i nim już wcześniej tutaj,
- The Middle Years Programme (MYP) - dla uczniów od 11 do 16 roku życia - o nim dziś,
- The Diploma Programme - dla uczniów w wieku 16 - 19 lat - temu programowi poświęcony jest zarówno cały ten blog, jak i fanpage na Facebooku.
MYP to program, który w Polsce odpowiada gimnazjum - obejmuje młodzież od 11 do 16 roku życia. W swoich założeniach ma zapewnić uczniom solidne podstawy dla mierzenia się z uniwersyteckim życiem w przyszłości poprzez jednoczesne obejmowanie i przekraczanie tradycyjnych przedmiotów szkolnych. Jest to też idealne przygotowanie do The Diploma Programme.
Program edukacyjny The Middle Years Programme składa się z następujących przedmiotów:
Więcej na temate tego programu znajdziecie tutaj.
23 stycznia 2012
Uniwersytety świata: Uniwersytet w Edinburghu
Założony w 1583 roku w Uniwersytet w Edinburghu(University of Edinburgh), w Szkocji, jest publicznym ośrodkiem badań uniwersyteckich. Uczelnia jest ściśle powiązana z miastem, wiele jej budynków znajduję się na Starym Mieście.
Edynburg otrzymuje rocznie ok 47 tys. aplikacji, co czyni go trzecim najbardziej popularnym uniwersytetem w Wielkiej Brytanii (jeśli chodzi o ilość wnioskodawców). Jest 4 w Szkocji i 6 w Wielkiej Brytanii najstarszym uniwersytetem, jest również uważany za jeden z najbardziej renomowanych na świecie.
Uniwersytet ma również historyczne połączenia jak i obecne partnerstwa z renomowanymi szkołami wyższymi w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, w tym członkami Ivy Liga i U15. Czesne za rok dla europejskich studentów wynosi 9tys. funtów.
Uczelnia odegrała dość ważną rolę w historii Edynburga, dzięki niej, miasto stało się głównym intelektualnym centrum w epoce oświecenia i nadano mu tytuł Aten północy.
Edynburg ma odmienną strukturę niż pozostałe uniwersytety, dzieli się na college i szkoły (przypominają one nasze wydziały i fakultety).
College Nauk Humanistycznych i Społecznych – w skład którego wchodzi 13 szkół (m.in. prawa, architektury, biznesu, ekonomii, psychologii i literatury)
College Medycyny i Weterynarii – składający się z 4 szkół
College Nauki i Inżynierii – w tym biologia, chemia, informatyka i wiele innych
Znani Edynburczycy :
- Gordon Brown – premier wielkiej Brytanii
- Alexander Graham Bell – wynalazca telefonu
- Charles Darwin – twórca teorii ewolucji
- Adam Ferguson – filozof i historyk
Zapraszamy na stronę internetową tej uczelni.
21 stycznia 2012
Dzień z życia uczestnika programu IB
O nauce i życiu uczniów IB krążą najróżniejsze, czasem dość przerażające legendy i opowieści. Można na przykład usłyszeć, iż zadania i prace domowe zajmują nam cały wolny czas i praktycznie nie mamy szans na żadną rozrywkę czy, jak to w tych, co drastyczniejszych opowieściach, nawet na sen. Jednakże, jednocześnie przecież, uczniowie IB mają jedynie sześć przedmiotów i co najwyżej cztery lekcje dziennie! Na co więc tak naprawdę poświęcają te długie godziny i czy naprawdę są one takie długie?
Lekcje w szkole w większość dni zaczynają się o 8:00 a kończą około 15:00. Pomyślicie pewnie, że to przecież nic nowego, bo w niemal każdej polskiej szkole panuje taki porządek. Różnica jednak tkwi w tym, że w IB jedna lekcja trwa 90 minut, a w ciągu dnia jest ich, co najwyżej 4.
Rzadko zdarza się nam nudzić. Nauczyciele zawsze starają się nas zaangażować i zależy im byśmy naprawdę rozumieli materiał, który poznajemy. Dyskusje i wymiana opinii jest zawsze mile widziana.
Warto uważnie słuchać a także zapoznać się z podręcznikiem, własne notatki też okazują się pomocne.
Przerwy są czasem, który najlepiej poświęcić na relaks, zjedzenie śniadania czy rozmowę ze znajomymi z klasy, jednak czasem także dobrze je spożytkować na małą powtórkę materiału.
Niezapowiedziane kartkówki raczej się nie zdarzają, więc nic nie jest w stanie nas zaskoczyć.
Po powrocie do domu najlepiej od razu jest zacząć odrabiać zadania. Jest jeszcze wcześnie, więc mamy wciąż siłę by się wykazać. Na każdy przedmiot warto poświęcić chwilę. Nie muszą to być całe godziny, jeśli coś nie sprawia nam problemu, wystarczy przejrzeć notatki i odrobić zadnie. Jeśli jednak mamy jakieś wątpliwości, a materiał zawarty w podręczniku jest niewystarczający możemy bez obaw napisać mail do naszego nauczyciela z prośbą o wyjaśnienie.
Dodatkowych informacji często również szukamy w Internecie. Gdy pracujemy z komputerem brak koncentracji bywa czasem nieunikniony. Aczkolwiek zazwyczaj wystarczy wyłączyć rozpraszające nas strony czy programy na 2-3 godziny, skupić się na naszym zadaniu, i już, wszystko okazuje się gotowe szybciej niż tego oczekiwaliśmy. Reszta wieczoru należy w pełni do nas.
Czas wolny w weekend, a przynajmniej jego niewielką część, warto poświęcić na zdobywanie punktów z CASu. Co wcale nie oznacza braku rozrywki i zabawy! Możemy przecież zaplanować zajęcia sportowe, jak na przykład tenis czy joga, lub jeśli wolimy cos bardziej kreatywnego- lekcje gry na instrumencie czy kurs rzeźbiarstwa lub pisarstwa.
Oczywiście, zdążają się dni, gdy wydaje nam się, że 24 godziny to zdecydowanie za mało by zrealizować cały nasz plan i jeszcze w międzyczasie zdążyć coś zjeść czy się wyspać. Jednakże, jeśli jesteśmy systematyczni i nie zostawiamy niczego na ostatnia chwile, takich dni będzie bardzo mało, a czas na przyjemności także się znajdzie.
Autor tekstu: Iga Stachowicz, uczennica Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego im. M. Wańkowicza z Międzynarodową Maturą w Katowicach
18 stycznia 2012
IB iPhone App
Powstała darmowa IB - aplikacja na iPhone!
Po raz kolejny uczestnicy IB udowadniają, że warto w tym programie wziąć udział. Twórcą tej aplikacji jest właśnie uczeń IB, Peter Bryan.
IB iPhone App można pobrać tutaj.
Przeczytajcie rozmowę z Peterem o programie IB i chęci dzielenia się z innymi swoimi umiejętnościami tutaj.
Po raz kolejny uczestnicy IB udowadniają, że warto w tym programie wziąć udział. Twórcą tej aplikacji jest właśnie uczeń IB, Peter Bryan.
IB iPhone App można pobrać tutaj.
Przeczytajcie rozmowę z Peterem o programie IB i chęci dzielenia się z innymi swoimi umiejętnościami tutaj.
16 stycznia 2012
Dlaczego matura międzynarodowa to nie to samo co matura dwujęzyczna?
Matura międzynarodowa bardzo często mylona jest z maturą dwujęzyczną i odwrotnie - maturę dwujęzyczną często kojarzy się z maturą międzynarodową. Tak - jest to pomyłka. Matura międzynarodowa i matura dwujęzyczna to dwie zupełnie inne, diametralnie różniące się od siebie rzeczy.
Program matury dwujęzycznej zawiera w sobie wszystkie komponenty standardowej polskiej matury - egzamin maturalny jest identyczny z egzaminem zdawanym przez maturzystów w całej Polsce. Jest jednak między nimi mała różnica - absolwenci klas dwujęzycznych zobowiązani są do zdawania dodatkowej części pisemnego egzaminu z wybranego przedmiotu (jest to trzeci arkusz egzaminacyjny) w języku angielskim.
Istotną różnicę stanowi poziom języka angielskiego, wybranego przez ucznia klasy dwujęzycznej jako zdawany na maturze przedmiot obowiązkowy. Jest to "poziom dwujęzyczny", znacznie wyższy od poziomu rozszerzonego zarówno w zakresie egzaminu ustnego, jak i pisemnego.
Na maturze dwujęzycznej obowiązkowe są egzaminy z trzech przedmiotów: języka polskiego, języka obcego nowożytnego oraz trzeciego przedmiotu wybranego spośród następujących: biologia, chemia, fizyka i astronomia, geografia, historia, historia muzyki, historia sztuki, matematyka, wiedza o społeczeństwie, wiedza o tańcu, filozofia, łacina, informatyka). Jeśli któryś spośród przedmiotów: biologia, chemia, fizyka i astronomia, geografia, historia, matematyka był nauczany w języku obcym, to obowiązkowo dostaje się dodatkowy arkusz w tym języku.
Dodatkowo można zdawać egzamin z jednego, dwóch lub trzech przedmiotów. Do wyboru: język obcy nowożytny (inny niż obowiązkowy, w części ustnej i pisemnej), przedmioty z grupy: biologia, chemia, fizyka i astronomia, geografia, historia, historia muzyki, historia sztuki, matematyka, wiedza o społeczeństwie, wiedza o tańcu, filozofia, łacina, informatyka. Jeśli któryś spośród przedmiotów: biologia, chemia, fizyka i astronomia, geografia, historia, matematyka był nauczany w języku obcym, to można pisać dodatkowy arkusz w tym języku.
Czy już widać różnicę na podstawie poprzednich postów publikowanych na blogu? Mamy nadzieję, że tak! Ale podsumujmy:
Tak wyglądają podstawowe różnice między maturą międzynarodową a dwujęzyczną.
Teraz nikt nie powinien mieć wątpliwości, że obie matury wspólnego mają niewiele :)
13 stycznia 2012
Grupy przedmiotowe w programie Matury Miedzynarodowej
Na program IB składa się sześć grup kursów przedmiotowych. Dziś je wstępnie przedstawiamy:
Język podstawowy – uczeń może wybrać z ponad 80 języków, ma również prawo wybrać język ojczysty. Program kursu obejmuje także literaturoznawstwo danego języka. Większość przedmiotów prowadzona jest w języku angielskim.
Drugi język – może (lecz nie musi) stanowić naukę od podstaw. Istnieją dwa rodzaje kursów języka obcego: język B (na poziomach Ab Initio, Standard level, Higher level) stanowiący standardową naukę języka obcego oraz język A2 obejmujący jedynie literaturę w wybranym języku. W grupie drugiej można również uczyć się drugiego języka na poziomie A1 (język ojczysty).
Nauki społeczne – m.in. geografia, historia, historia islamu, filozofia, ekonomia, psychologia, antropologia, technologia informacyjna w globalnym społeczeństwie (ang. information technology in a global society, ITGS). Na poziomie rozszerzonym istnieje rozgraniczenie pomiędzy: historią Ameryki, historią Europy, historią Afryki, historią zachodniej Azji oraz historią wschodniej i południowo-wschodniej Azji. Nauczany wariant najczęściej zależy od lokalizacji szkoły.
Nauki doświadczalne – m.in. chemia, fizyka, biologia, nauki o środowisku oraz technologia projektowania (ang. design technology).
Nauki matematyczne – do wyboru matematyka na trzech poziomach zaawansowania: Mathematical Studies SL, Mathematics SL oraz Mathematics HL. Dodatkowo do standardowego programu Mathematics HL uczeń może realizować Further Mathematics SL. W tej grupie znajduje się również informatyka, jednak jedynie jako przedmiot dodatkowy, który nie może stanowić zamiennika dla matematyki.
Sztuka – nauki o teatrze, malarstwie, filmie, muzyce, tańcu. Uczeń może zamienić przedmiot z grupy szóstej na dowolny inny przedmiot z grupy 2, 3, 4 lub 5 (najczęściej dodatkowy język lub informatyka z grupy piątej).
W niektórych szkołach możliwe jest wybranie trzech przedmiotów z trzeciej lub czwartej grupy przy opuszczeniu drugiej z nich za specjalnym pozwoleniem IBO (ang. non-regular diploma) lub zdawanie egzaminu z siedmiu przedmiotów (ocena z jednego z nich jest wtedy prezentowana na specjalnym certyfikacie i równoważna z oceną maturalną).
Źródło: Wikipedia
Język podstawowy – uczeń może wybrać z ponad 80 języków, ma również prawo wybrać język ojczysty. Program kursu obejmuje także literaturoznawstwo danego języka. Większość przedmiotów prowadzona jest w języku angielskim.
Drugi język – może (lecz nie musi) stanowić naukę od podstaw. Istnieją dwa rodzaje kursów języka obcego: język B (na poziomach Ab Initio, Standard level, Higher level) stanowiący standardową naukę języka obcego oraz język A2 obejmujący jedynie literaturę w wybranym języku. W grupie drugiej można również uczyć się drugiego języka na poziomie A1 (język ojczysty).
Nauki społeczne – m.in. geografia, historia, historia islamu, filozofia, ekonomia, psychologia, antropologia, technologia informacyjna w globalnym społeczeństwie (ang. information technology in a global society, ITGS). Na poziomie rozszerzonym istnieje rozgraniczenie pomiędzy: historią Ameryki, historią Europy, historią Afryki, historią zachodniej Azji oraz historią wschodniej i południowo-wschodniej Azji. Nauczany wariant najczęściej zależy od lokalizacji szkoły.
Nauki doświadczalne – m.in. chemia, fizyka, biologia, nauki o środowisku oraz technologia projektowania (ang. design technology).
Nauki matematyczne – do wyboru matematyka na trzech poziomach zaawansowania: Mathematical Studies SL, Mathematics SL oraz Mathematics HL. Dodatkowo do standardowego programu Mathematics HL uczeń może realizować Further Mathematics SL. W tej grupie znajduje się również informatyka, jednak jedynie jako przedmiot dodatkowy, który nie może stanowić zamiennika dla matematyki.
Sztuka – nauki o teatrze, malarstwie, filmie, muzyce, tańcu. Uczeń może zamienić przedmiot z grupy szóstej na dowolny inny przedmiot z grupy 2, 3, 4 lub 5 (najczęściej dodatkowy język lub informatyka z grupy piątej).
W niektórych szkołach możliwe jest wybranie trzech przedmiotów z trzeciej lub czwartej grupy przy opuszczeniu drugiej z nich za specjalnym pozwoleniem IBO (ang. non-regular diploma) lub zdawanie egzaminu z siedmiu przedmiotów (ocena z jednego z nich jest wtedy prezentowana na specjalnym certyfikacie i równoważna z oceną maturalną).
Źródło: Wikipedia
11 stycznia 2012
IB Primary Years Programme
International Baccalaureate Organization to organizacja, która skupia się nie tylko na maturzystach i edukacji na poziomie szkoły średniej, ale swoją działalność kieruje także do dzieci i młodszej młodzieży.
The International Baccalaureate Primary Years Programme (PYP) to program stworzony dla uczniów w wieku od 3 do 12 lat. Skupia się on na ogólnym rozwoju osobistym młodego człowieka zarówno intalektualnym jak i społecznym.
W ramach tego programu zgłębia się następujące obszary naukowe:
Aby dowiedzieć się więcej na temat IB PYP odwiedź stronę intenetową IBO oraz jednego z blogów IBO poświęconych własnie Primary Years Programme.
The International Baccalaureate Primary Years Programme (PYP) to program stworzony dla uczniów w wieku od 3 do 12 lat. Skupia się on na ogólnym rozwoju osobistym młodego człowieka zarówno intalektualnym jak i społecznym.
W ramach tego programu zgłębia się następujące obszary naukowe:
Aby dowiedzieć się więcej na temat IB PYP odwiedź stronę intenetową IBO oraz jednego z blogów IBO poświęconych własnie Primary Years Programme.
9 stycznia 2012
Uniwersytety świata: Uniwersytet Cambridge
University of Cambridge (Uniwersytet Cambridge) jest jednym z najstarszych uniwersytetów na świecie (drugi po Oxfordzie w krajach anglojęzycznych) i głównych ośrodków akademickich. Znany z wybitnych osiągnięć naukowych przeprowadzonych zarówno przez swoich pracowników jak i studentów.
Cambridge jest bogaty w historię – jego słynne College i budynki uniwersyteckie przyciągają turystów z całego świata. Ale i uniwersyteckie muzea i kolekcje posiadają wiele skarbów, które dają ekscytujący wgląd w niektóre prace i odkrycia naukowe przeszłości jak i teraźniejszości.
Uniwersytet został założony w 1209 roku. Początkowe zapisy sugerują, że założyli go uczeni opuszczający Oxford po sporze z mieszkańcami miasta. W 1226 uczonych było na tyle wielu, że utworzyli oni organizację, na czele której stanął kanclerz. Król Henryk III wziął naukowców pod swoją opiekę już w roku 1231, zapewniając im monopol na nauczanie.
Pełną historię Uniwersytetu Cambridge znajdziesz tutaj.
Uniwersytet składa się z kilkunastu niezależnych kolegiów (college), z których najstarszym jest Peterhouse. Inne to m.in. Corpus Christi, King's, Queens', Trinity, Magdalene,Christ's, Wolfson.
Większość kolegiów w Cambridge jest obecnie koedukacyjna. Kolegia od wielu wieków konkurują ze sobą na różnych płaszczyznach. Znany na całym świecie jest wyścig ósemek Oxford-Cambridge w wioślarstwie.
Obok działalności akademickiej w Cambridge prowadzone są prace badawcze w różnych dziedzinach nauki – np. ma tam swą siedzibę założone w 1871Laboratorium Cavendisha, słynne z badań nad atomem czy strukturą DNA.
Dwa „starożytne uniwersytety” mają wiele cech wspólnych i często określane są mianem Oxbridge (połączenie Oxford+Cambridge).
Obecnie urzędującym rektorem uniwersytetu Cambridge jest brytyjski lekarz i immunolog polskiego pochodzenia, Sir Leszek Krzysztof Borysiewicz.
Znani i lubiani absolwenci:
- Vladimir Nabokov
- Emma Thompson
- Sylvia Plath
- Sir Derek Jacobi
- Hugh Laurie
7 stycznia 2012
Międzynarodowa matura a program polski
Program polski oraz program międzynarodowej matury dość znacząco różnią się miedzy sobą. Najbardziej zauważalna jest oczywiście różnica w języku czy też w ilości przedmiotów (w IB uczymy się jedynie 6 wybranych przedmiotów). Jednak nie są to jedyne czynniki, które odróżniają IB od polskich szkół, a niektóre wcale nie musza wydawać się takie oczywiste.
Po pierwsze: Creativity, Action, Service, czyli po prostu CAS. Każdy z uczniów przygotowujących się do międzynarodowej matury jest zobowiązany do poświęcenia 150 godzin na zajęcia i działalność związaną z trzema różnymi grupami: Creativity, czyli zajęcia związane ze sztuką, grą na instrumencie czy też twórczością własną. Action, sport, ruch i wszystko, co tylko wchodzi w zakres wychowania fizycznego. Service, a więc praca społeczna, wspieranie i pomoc ludziom potrzebującym. CAS ma na celu rozwijać świadomość społeczną uczniów a także dać im szanse na osobisty rozwój. Ma też zachęcać do rozwijania swoich zainteresowań oraz umiejętności.
Po drugie: Theory of Knowledge. Jest to kurs, podczas którego uczniowie dyskutują na temat filozofii, a także uczą się na temat mechanizmów za pomocą, których ludzie zdobywają wiedze. Dzięki temu, uczniowie mają szanse na lepsze poznanie i zrozumienie zagadnień takich jak świadomość, wiedza czy percepcja. ToK pozwala także na dostrzeżenie związku pomiędzy różnymi przedmiotami.
Podczas programu międzynarodowej matury każdy z uczniów powinien także stworzyć jedną dłuższą, samodzielną prace pisemną na wybrany temat. Jest to tak zwany Extended Essay, który powinien mieć ok. 4000 słów i dotyczyć wybranego przez ucznia zagadnienia z jednego przedmiotu. W pracy tej można liczyć na pomoc nauczyciela, jednak pewne jej części, takie jak zbieranie informacji czy tez ich analizowanie powinno być przeprowadzone samodzielnie. Zadanie to ma na celu przygotować nas do podobnego rodzaju prac na studiach oraz daje szanse na przeprowadzenie własnego badania w zakresie interesującego nas zagadnienia lub przedmiotu.
Ponadto, program międzynarodowej matury może różnic się także od polskiego zakresem wiedzy, która jest zdobywana w ramach niektórych przedmiotów. W przypadku większości z nich podstawa programowa jest bogatsza. Różnica jest także to, iż program IB skupia się nie tylko na nauczaniu teorii, ale także tego jak można ja zastosować.
Oczywiście istnieje jeszcze kilka różnic, pomiędzy polskim a międzynarodowym programem. Np. skala ocen w IB ma stopnie od 1 do 7, czyli o jeden więcej niż w polskich szkołach. Jednakże te wymienione powyżej różnice należą do tych najbardziej znaczących i najważniejszych. Są tą rzeczy, które czynią program IB wyjątkowym i odróżniają go nie tylko od polskiego programu, ale też większości z tych praktykowanych na całym świecie.
Autor tekstu: Iga Stachowicz, uczennica Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego im. M. Wańkowicza z Międzynarodową Maturą w Katowicach
Po pierwsze: Creativity, Action, Service, czyli po prostu CAS. Każdy z uczniów przygotowujących się do międzynarodowej matury jest zobowiązany do poświęcenia 150 godzin na zajęcia i działalność związaną z trzema różnymi grupami: Creativity, czyli zajęcia związane ze sztuką, grą na instrumencie czy też twórczością własną. Action, sport, ruch i wszystko, co tylko wchodzi w zakres wychowania fizycznego. Service, a więc praca społeczna, wspieranie i pomoc ludziom potrzebującym. CAS ma na celu rozwijać świadomość społeczną uczniów a także dać im szanse na osobisty rozwój. Ma też zachęcać do rozwijania swoich zainteresowań oraz umiejętności.
Po drugie: Theory of Knowledge. Jest to kurs, podczas którego uczniowie dyskutują na temat filozofii, a także uczą się na temat mechanizmów za pomocą, których ludzie zdobywają wiedze. Dzięki temu, uczniowie mają szanse na lepsze poznanie i zrozumienie zagadnień takich jak świadomość, wiedza czy percepcja. ToK pozwala także na dostrzeżenie związku pomiędzy różnymi przedmiotami.
Podczas programu międzynarodowej matury każdy z uczniów powinien także stworzyć jedną dłuższą, samodzielną prace pisemną na wybrany temat. Jest to tak zwany Extended Essay, który powinien mieć ok. 4000 słów i dotyczyć wybranego przez ucznia zagadnienia z jednego przedmiotu. W pracy tej można liczyć na pomoc nauczyciela, jednak pewne jej części, takie jak zbieranie informacji czy tez ich analizowanie powinno być przeprowadzone samodzielnie. Zadanie to ma na celu przygotować nas do podobnego rodzaju prac na studiach oraz daje szanse na przeprowadzenie własnego badania w zakresie interesującego nas zagadnienia lub przedmiotu.
Ponadto, program międzynarodowej matury może różnic się także od polskiego zakresem wiedzy, która jest zdobywana w ramach niektórych przedmiotów. W przypadku większości z nich podstawa programowa jest bogatsza. Różnica jest także to, iż program IB skupia się nie tylko na nauczaniu teorii, ale także tego jak można ja zastosować.
Oczywiście istnieje jeszcze kilka różnic, pomiędzy polskim a międzynarodowym programem. Np. skala ocen w IB ma stopnie od 1 do 7, czyli o jeden więcej niż w polskich szkołach. Jednakże te wymienione powyżej różnice należą do tych najbardziej znaczących i najważniejszych. Są tą rzeczy, które czynią program IB wyjątkowym i odróżniają go nie tylko od polskiego programu, ale też większości z tych praktykowanych na całym świecie.
Autor tekstu: Iga Stachowicz, uczennica Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego im. M. Wańkowicza z Międzynarodową Maturą w Katowicach
3 stycznia 2012
The IB gallery
Przystąpienie do Matury Międzynarodowej wiąże się z przyłączeniem się do międzynarodowej społeczności.
Międzynarodowy staje się nie tylko poziom nauki czy egzaminów, ale także związki z ludźmi i możliwość łatwiejszego dotarcia do nich i ich pracy.
Pod tym linkiem znajduje się jeden z kilku blogów International Baccalaureate Organization: The IB gallery - zbiór dzieł sztuki stworzonych przez uczestników IB Diploma Programme. Są to nie tylko obrazy i szkice, ale także rzeźby, instalacje itp.
Polecamy!
Międzynarodowy staje się nie tylko poziom nauki czy egzaminów, ale także związki z ludźmi i możliwość łatwiejszego dotarcia do nich i ich pracy.
Pod tym linkiem znajduje się jeden z kilku blogów International Baccalaureate Organization: The IB gallery - zbiór dzieł sztuki stworzonych przez uczestników IB Diploma Programme. Są to nie tylko obrazy i szkice, ale także rzeźby, instalacje itp.
Polecamy!
2 stycznia 2012
Program Matury Międzynarodowej – gdzie i za ile?
W polskim programie, aby móc zdawać maturę należy ukończyć szkołę ponadgimnazjalną. To samo tyczy się programu Matury Międzynarodowej. Aby przystąpić do egzaminów, trzeba wziąć udział w dwuletnim programie prowadzonym przez szkołę z certyfikatem IBO - bez niego nie można zdawać Matury Międzynarodowej.
W Polsce certyfikat IBO posiada 11 szkół publicznych:
1. Liceum Ogólnokształcące nr 33 im. M. Kopernika w Warszawie
2. Liceum Ogólnokształcące nr 3 w Gdańsku
3. I Liceum Ogólnokształcące im. S. Staszica w Lublinie
4. II Liceum Ogólnokształcące im. Gen. Zamoyskiej i H. Modrzejewskiej w Poznań
5. II Liceum Ogólnokształcące im. St. Batorego w Warszawie
6. III Liceum Ogólnokształcące im. Marynarki Wojennej w Gdyni
7. IV Liceum Ogólnokształcące im. Emilii Szczanieckiej w Łodzi
8. Liceum Ogólnokształcące nr 5 we Wrocławiu
9. VI Liceum Ogólnokształcące im. J. Słowackiego w Kielcach
10. IX Liceum Ogólnokształcące w Bydgoszczy
11. I Liceum Ogólnokształcące im. Edwarda Dembowskiego w Gliwicach
oraz 17 placówek niepublicznych:
1. International American School of Warsaw w Warszawie
2. British International School of Cracow w Krakowie
3. I Prywatne Liceum Ogólnokształcące w Poznaniu w Poznaniu
4. I Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Maharadży Jam Saheba Digvijay Sinhji w Warszawie
5. International European School of Warsaw w Warszawie
6. International School of Poznań w Poznaniu
7. Kolegium Europejskie w Krakowie
8. LIV Prywatne Liceum Ogólnokształcące Sióstr Nazaretanek w Warszawie
9. Meridian International School w Warszawie
10. Prywatne Liceum Ogólnokształcące im. J. Paderewskiego w Lublinie
11. Prywatne Liceum Ogólnokształcące im. Melchiora Wańkowicza w Katowicach
12. Prywatne Liceum Ogólnokształcące nr 32 w Warszawie
13. Szczecin International School w Szczecinie
14. Szkoła Europejska w Łodzi
15. The British School w Warszawie
16. Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Pawła z Tarsu w Józefowie
17. Liceum Ogólnokształcące EKOLA we Wrocławiu
W każdej z nich, jak w polskim liceum, nauka trwa trzy lata. Realizacja programu IB przypada na drugą i trzecią klasę liceum.
Kandydaci do klasy IB mogą ukończyć pierwszą klasę polskiego liceum w tradycyjnym toku nauczania i aplikować do klasy IB przed rozpoczęciem klasy drugiej. W takim wypadku kandydaci poddawani są wewnętrznemu egzaminowi kwalifikacyjnemu sprawdzającemu wiedzę z poszczególnych przedmiotów oraz znajomości języka angielskiego.
Większość uczniów decyduje się jednak na naukę w ramach programu IB już po gimnazjum - wtedy pierwsza klasa liceum (tzw. pre-IB) polega na przygotowaniu ucznia do właściwego programu. Wszystkie przedmioty (z wyjątkiem języków) nauczane są po angielsku, a wymagany poziom znajomości języka angielskiego podczas rozpoczęcia programu odpowiada certyfikatowi CAE (Certificate in Advanced English).
Ile to kosztuje? Wydaje się wszystkim zapewne, że koszty udziału w programie Matury Międzynarodowej są ogromne. Otóż wcale nie - w przypadku szkół publicznych uczestnictwo w programie jest całkowicie bezpłatne. Jedyny koszt to czas poświęcony na znalezienie odpowiedniej szkoły. Niektóre polskie placówki publiczne starają się o dotacje z ministerstwa, odciążając tym samym uczniów z wszelkich kosztów. Jedyna obowiązkowa opłata tak naprawdę wiąże się z egzaminem.
Sam udział w programie Matury Międzynarodowej w szkołach publicznych jest bezpłatny, jednak wiele szkół decyduje się na podwyższenie opłaty za komitet rodzicielski w klasach IB, aby uzyskać fundusze na szkolenia nauczycieli, zakup pomocy dydaktycznych w języku angielskim oraz modernizację wyposażenia gabinetów lekcyjnych. Taka opłata waha się w granicach 100 - 200 zł za miesiąc nauki.
Koszty udziału w programie w polskich szkołach publicznych (za trzy lata nauki) wyglądają następująco:
- Liceum Ogólnokształcące nr 33 im. M. Kopernika w Warszawie - 2 400 zł
- Liceum Ogólnokształcące nr 3 w Gdańsku - 7 500 zł
- I Liceum Ogólnokształcące im. S. Staszica w Lublinie - 1 200 zł
- II Liceum Ogólnokształcące im. Gen. Zamoyskiej i H. Modrzejewskiej w Poznaniu - 0 zł
- II Liceum Ogólnokształcące im. St. Batorego w Warszawie - 1200 zł
- III Liceum Ogólnokształcące im. Marynarki Wojennej w Gdyni - 3000zł
- IV Liceum Ogólnokształcące im. Emilii Szczanieckiej w Łodzi - 0 zł
- Liceum Ogólnokształcące nr 5 we Wrocławiu - 0 zł
- IX Liceum Ogólnokształcące w Bydgoszczy - 3 000 zł
Większe koszty wiążą się jednak z zakupem podręczników sprowadzanych z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych oraz Australii (ok. 1000 - 1 200 zł za dwa lata), a także kalkulatorów graficznych (ok. 500 zł, choć niektóre szkoły oferują możliwość ich wypożyczenia).
Najdroższy jest egzamin końcowy zdawany po dwóch latach uczestnictwa w projekcie. Opłata, która wynosi tysiąc franków szwajcarskich (ok. 3 tys. zł), zasila konto Organizacji Matury Międzynarodowej. Koszty są związane z transportem prac pisemnych, które są sprawdzane przez egzaminatorów na całym świecie, oraz szkoleniem nauczycieli i kontrolą jakości nauczania w szkołach z certyfikatem IBO.
W szkołach niepublicznych koszt nauki w programie waha się od 850 zł do 4 300 zł za miesiąc.
W Polsce certyfikat IBO posiada 11 szkół publicznych:
1. Liceum Ogólnokształcące nr 33 im. M. Kopernika w Warszawie
2. Liceum Ogólnokształcące nr 3 w Gdańsku
3. I Liceum Ogólnokształcące im. S. Staszica w Lublinie
4. II Liceum Ogólnokształcące im. Gen. Zamoyskiej i H. Modrzejewskiej w Poznań
5. II Liceum Ogólnokształcące im. St. Batorego w Warszawie
6. III Liceum Ogólnokształcące im. Marynarki Wojennej w Gdyni
7. IV Liceum Ogólnokształcące im. Emilii Szczanieckiej w Łodzi
8. Liceum Ogólnokształcące nr 5 we Wrocławiu
9. VI Liceum Ogólnokształcące im. J. Słowackiego w Kielcach
10. IX Liceum Ogólnokształcące w Bydgoszczy
11. I Liceum Ogólnokształcące im. Edwarda Dembowskiego w Gliwicach
oraz 17 placówek niepublicznych:
1. International American School of Warsaw w Warszawie
2. British International School of Cracow w Krakowie
3. I Prywatne Liceum Ogólnokształcące w Poznaniu w Poznaniu
4. I Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Maharadży Jam Saheba Digvijay Sinhji w Warszawie
5. International European School of Warsaw w Warszawie
6. International School of Poznań w Poznaniu
7. Kolegium Europejskie w Krakowie
8. LIV Prywatne Liceum Ogólnokształcące Sióstr Nazaretanek w Warszawie
9. Meridian International School w Warszawie
10. Prywatne Liceum Ogólnokształcące im. J. Paderewskiego w Lublinie
11. Prywatne Liceum Ogólnokształcące im. Melchiora Wańkowicza w Katowicach
12. Prywatne Liceum Ogólnokształcące nr 32 w Warszawie
13. Szczecin International School w Szczecinie
14. Szkoła Europejska w Łodzi
15. The British School w Warszawie
16. Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Pawła z Tarsu w Józefowie
17. Liceum Ogólnokształcące EKOLA we Wrocławiu
W każdej z nich, jak w polskim liceum, nauka trwa trzy lata. Realizacja programu IB przypada na drugą i trzecią klasę liceum.
Kandydaci do klasy IB mogą ukończyć pierwszą klasę polskiego liceum w tradycyjnym toku nauczania i aplikować do klasy IB przed rozpoczęciem klasy drugiej. W takim wypadku kandydaci poddawani są wewnętrznemu egzaminowi kwalifikacyjnemu sprawdzającemu wiedzę z poszczególnych przedmiotów oraz znajomości języka angielskiego.
Większość uczniów decyduje się jednak na naukę w ramach programu IB już po gimnazjum - wtedy pierwsza klasa liceum (tzw. pre-IB) polega na przygotowaniu ucznia do właściwego programu. Wszystkie przedmioty (z wyjątkiem języków) nauczane są po angielsku, a wymagany poziom znajomości języka angielskiego podczas rozpoczęcia programu odpowiada certyfikatowi CAE (Certificate in Advanced English).
Ile to kosztuje? Wydaje się wszystkim zapewne, że koszty udziału w programie Matury Międzynarodowej są ogromne. Otóż wcale nie - w przypadku szkół publicznych uczestnictwo w programie jest całkowicie bezpłatne. Jedyny koszt to czas poświęcony na znalezienie odpowiedniej szkoły. Niektóre polskie placówki publiczne starają się o dotacje z ministerstwa, odciążając tym samym uczniów z wszelkich kosztów. Jedyna obowiązkowa opłata tak naprawdę wiąże się z egzaminem.
Sam udział w programie Matury Międzynarodowej w szkołach publicznych jest bezpłatny, jednak wiele szkół decyduje się na podwyższenie opłaty za komitet rodzicielski w klasach IB, aby uzyskać fundusze na szkolenia nauczycieli, zakup pomocy dydaktycznych w języku angielskim oraz modernizację wyposażenia gabinetów lekcyjnych. Taka opłata waha się w granicach 100 - 200 zł za miesiąc nauki.
Koszty udziału w programie w polskich szkołach publicznych (za trzy lata nauki) wyglądają następująco:
- Liceum Ogólnokształcące nr 33 im. M. Kopernika w Warszawie - 2 400 zł
- Liceum Ogólnokształcące nr 3 w Gdańsku - 7 500 zł
- I Liceum Ogólnokształcące im. S. Staszica w Lublinie - 1 200 zł
- II Liceum Ogólnokształcące im. Gen. Zamoyskiej i H. Modrzejewskiej w Poznaniu - 0 zł
- II Liceum Ogólnokształcące im. St. Batorego w Warszawie - 1200 zł
- III Liceum Ogólnokształcące im. Marynarki Wojennej w Gdyni - 3000zł
- IV Liceum Ogólnokształcące im. Emilii Szczanieckiej w Łodzi - 0 zł
- Liceum Ogólnokształcące nr 5 we Wrocławiu - 0 zł
- IX Liceum Ogólnokształcące w Bydgoszczy - 3 000 zł
Większe koszty wiążą się jednak z zakupem podręczników sprowadzanych z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych oraz Australii (ok. 1000 - 1 200 zł za dwa lata), a także kalkulatorów graficznych (ok. 500 zł, choć niektóre szkoły oferują możliwość ich wypożyczenia).
Najdroższy jest egzamin końcowy zdawany po dwóch latach uczestnictwa w projekcie. Opłata, która wynosi tysiąc franków szwajcarskich (ok. 3 tys. zł), zasila konto Organizacji Matury Międzynarodowej. Koszty są związane z transportem prac pisemnych, które są sprawdzane przez egzaminatorów na całym świecie, oraz szkoleniem nauczycieli i kontrolą jakości nauczania w szkołach z certyfikatem IBO.
W szkołach niepublicznych koszt nauki w programie waha się od 850 zł do 4 300 zł za miesiąc.
Subskrybuj:
Posty (Atom)