30 lipca 2015

Co daje uczenie się w dwóch językach?



Jaki wpływ na osiągnięcia ucznia może mieć uczenie się w drugim języku? Jak zmienia ono zdolności danej osoby i czy ma znaczenie dla dalszej edukacji? Jeżeli uczęszczacie do klasy z międzynarodową maturą lub też chcielibyście wybrać naukę w programie International Baccalaureate Diploma Programme odpowiedzi na te pytania zapewne Was zainteresują!

Oto nasza lista korzyści, jakie płyną z nauki w dwóch językach:
  • nabierasz bardzo dużej biegłości w czytaniu, pisaniu i mówieniu w danym języku
  • nie masz problemu ze słownictwem używanym w danej dziedzinie nauki, co może szczególnie przydać się na studiach, ale także później, w pracy
  • nawet jeśli nie chcesz robić kariery naukowej, biegła znajomość języka może dać Ci mocną pozycję na liście kandydatów starających się o pracę
  • wysoki poziom znajomości języka daje także duże szanse na swobodną pracę i życie w innym kraju
  • nie masz problemu z porozumiewaniem się z native’ami lub osobami, które nie mówią w Twoim ojczystym języku, ale może akurat znają ten, który i Ty nasz bardzo dobrze 
  • posiadając biegłość w danym języku mamy mniejsze opory przez odezwaniem się do kogoś, kto nie mówi po polsku - łatwiej poznać nam świat i inne kultury
  • wzbogacasz swój zasób słów - poznając inny język można lepiej poznać i język ojczysty
  • masz większą możliwość poznania innej kultury, co jak już nie raz pisaliśmy, poszerza horyzonty i pozwala lepiej zrozumieć otaczający nas świat

To korzyści, które uważamy za najważniejsze dla młodego człowieka (i w zasadzie dla każdego człowieka :)), jednak jesteśmy przekonani, że jest ich znacznie więcej! Może dodacie coś od siebie?

21 lipca 2015

Dyplom IB zobowiązuje: o poszukiwaniu swojego miejsca w świecie

Zapraszamy was dziś do przeczytania historii jednej z absolwentek IB - Minjin Kim, która dzięki nauce w programie IB odnalazła swoje miejsce w świecie.

Mieszka w Singapurze, ale mieszkała również w Korei Południowej, Anglii, a nawet w Pakistanie. Co odpowiada, gdy ktoś pyta, skąd pochodzi?

Minjin urodziła się w Korei Południowej. Gdy miała 5 lat jej rodzina przeniosła się do Anglii, gdzie zaczęła naukę przedszkolną. Niestety słaba znajomość języka angielskiego uniemożliwiła zawiązanie przyjaźni z rówieśnikami i spowodowała, że pierwsze lata nauki okazały się dość trudnym doświadczeniem.
Przeprowadzki w różne miejsca nie były łatwe, jednak powrót do Korei Południowej do łatwych również nie należał. Klasy od 1 do 3 Minjin spędziła w lokalnej szkole, by kolejne lata szkoły podstawowej zaliczyć już po angielsku, w międzynarodowej szkole w Pakistanie, a następnie powróciła do Korei, gdzie zmierzyła się z dość mocno rywalizującą kulturą. Jej rówieśnicy traktowali Minjin bardziej jako swoją konkurentkę niźli koleżankę, towarzyszkę szkolnych doświadczeń. W konsekwencji z przykrością przyznaje, że sama zaczęła podobnie postrzegać innych i nie jest to dla niej miłe wspomnienie.

Kolejnym miejscem, do którego dotarła, był Singapur, gdzie w United World College uczy się w International Baccalaureate Diploma Programme. Opowiadając o tej szkole zwraca uwagę na szczególną atmosferę - bardziej przyjazną, niż we wszystkich szkołach, w których uczyła się wcześniej. Szczególnie cenny okazał się dzień adaptujący, dzięki któremu poznała nauczycieli i rówieśników.

Wybierając zestaw przedmiotów, które zrealizuje w ramach programu międzynarodowej matury, długo zastanawiała się, który język wybrać jako pierwszy - zarówno koreański, jak i angielski są dla nie równie ważne. Mówiąc bowiem po Koreańsku pielęgnuje więź z krajem pochodzenia, natomiast używając angielskiego czuje, że ma dostęp do szerszego świata - świadomość, że tak jest, sprawia, że szczególnie ceni sobie dwujęzyczność. Wewnętrznie czuje się obywatelką całego świata.

Podobne zalety dostrzega w podróżowaniu po całym świecie - pozwala ono na poznawanie innych ludzi i ich kultury oraz obyczajów, uczenia się nowych języków i znaczeń, odkrywania nowych zjawisk i wpływa na sposób, w jaki widzimy świat.

W przyszłości Minjin chciałaby zostać lekarzem i założyć międzynarodową klinikę w Korei, w której służba medyczna posługuje się wieloma językami.


Kiedy ukończy już IBDP spodziewa się kolejnej przeprowadzki, jednak perspektywa zmiany miejsca zamieszkania dzięki doświadczeniom zdobytym do tej pory nie wydaje się już taka straszna... W końcu jest obywatelką świata ;)

14 lipca 2015

Gdzie warto wybrać się w wakacje, by dobrze się bawić i jednocześnie czegoś się nauczyć?

Każdy z niecierpliwością wyczekuje lata, jednak, kiedy już nadejdzie, warto zaplanować w trakcie wakacji czas nie tylko na odpoczynek, ale również na rozwój. Wakacje są doskonałą okazją do wyjazdów, podczas, których wypoczynek połączymy z nauką. I tu pojawia się pytanie - gdzie warto wybrać się w wakacje, by dobrze się bawić i jednocześnie czegoś się nauczyć? Przygotowaliśmy dla Was kilka propozycji.

Pierwsze co przychodzi na myśl to oczywiście szkoły językowe. Szczególnie szeroką ofertę w tym zakresie posiada Wielka Brytania. Można spędzić całe wakacje ucząc się języka, zarówno ogólnego jak i specjalistycznego z danej dziedziny. Dostępne są też kursy intensywne dla osób, które jednak nie chcą spędzić całych wakacji w tak aktywny sposób. Taki wyjazd poza nauką daje możliwość nie tylko zwiedzania obcego kraju, ale również poznania ludzi z całego świata, którzy tak jak Ty chcą się czegoś nauczyć. Pamiętajmy jednak, że nie tylko języka angielskiego można uczyć się za granicą. Podobne kursy oferują liczne szkoły w innych krajach takich jak Francja, Włochy a nawet Norwegia, jeśli ktoś chce uciec od letnich upałów. W ten sposób można połączyć wakacje z nauką poznając nowy język wszystkimi zmysłami po przecież czas wolny również będziemy spędzać otoczeni obcym językiem.

10.jpg

Wielka Brytania oferuje również szereg kursów o tematyce innej niż językowa. Możemy przykładowo udać się na kurs sztuki współczesnej, której mekką zaraz po Nowym Jorku jest właśnie Londyn. To właśnie Londyn ukształtował takich artystów jak wszystkim guru sztuki ulicznej - Banksy. W trakcie kursu poznasz nie tylko tradycyjne formy malarstwa czy rysunku, ale również te nowoczesne, wykorzystujące techniki 3D oraz nieszablonowe myślenie.

Na fali rosnącej popularności programów kulinarnych coraz więcej szefów kuchni z całego świata decyduje się na otwarcie własnych szkół gotowania. Najbogatszą ofertę tego typu kursów oferują kraje, które słyną z dobrej kuchni takie jak Francja czy Włochy. W malowniczym otoczeniu można nie tylko odpocząć, ale również doskonalić swój warsztat kulinarny. Także w Wielkiej Brytanii mamy szansę na naukę od najlepszych, właśnie tam swoją szkołę otworzyła Rosemary Shrager mistrzyni kuchni tradycyjnej.
15212-NQ14VO.jpg

Ciekawą alternatywą dla tradycyjnych wyjazdów wypoczynkowych czy kursów jest wolontariat. Liczne fundacje oraz organizacje pozarządowe organizują wyjazdy z osobami niepełnosprawnymi lub do takich osób mieszkających zagranicą. W ofercie takiego wyjazdu z reguły jest bezpłatne wyżywienie i nocleg. Wolontariat może mieć nie tylko charakter dobroczynności, być także inwestycją w przyszłość, jeżeli wybierzesz odpowiednie miejsce pod kątem swojej przyszłej kariery zawodowej. Jeżeli myślisz o przyszłości w branży imprez masowych możesz zostać wolontariuszem podczas któregoś z zagranicznych festiwali muzycznych. Taki wyjazd daje jedyną w swoim rodzaju szansę na naukę i zdobywanie bezcennego doświadczenia, które z pewnością zostanie docenione przez przyszłych pracodawców. W końcu jak uczyć się to od najlepszych.
tumblr_naormproWz1qfirfao1_1280.jpg
[źródło]

Nie zapominajmy też o tradycyjnych wyjazdach z plecakiem, które mogą być kształcące, jeżeli tylko odpowiednio wcześniej zaplanujemy program wyjazdu możemy naprawdę wiele się nauczyć. Nie ma tu również znaczenia destynacja, jeżdżąc po Polsce możemy trafić w ciekawe zakątki, o których wcześniej nie słyszeliśmy. Możemy też od razu wybrać miejsca, które rozwijają i udać się szlakiem muzeów czy zabytków kultury. Wybierając się gdzieś dalej poznajemy nową kulturę i historię regionu, sprawdzamy swoją umiejętność komunikacji i często radzenia sobie w nietypowych sytuacjach.

A Wy jakie plany macie na tegoroczne wakacje? Chętnie poznamy Wasze pomysły na aktywne i edukujące zarazem spędzenie wolnego czasu w lecie :)

8 lipca 2015

Wyniki matur w naszej partnerskiej IB World School!

Wyniki z międzynarodowej matury obiegły świat, gdzieniegdzie można przeczytać o sukcesach uczniów polskich szkół średnich w tym zakresie…

Podobne sukcesy odnoszą uczniowe naszej partnerskiej szkoły IB - Liceum Ogólnokształcącego im. M. Wańkowicza w Katowicach. Zobaczcie, jak układają się wyniki współpracującej z naszym blogiem katowickiej IB World School:

  • średnie wyniki z egzaminów:


  • Zestawienie wyników z różnych przedmiotów w wybranych latach:

 English B HL:


Mathematics HL in English

Mathematics SL in English

Więcej informacji na temat samej szkoły znajdziecie na stronie internetowej: wankowicz.edu.pl



2 lipca 2015

Nadchodzą wyniki egzaminów!



Mamy już lipiec i już za parę dni tegoroczni maturzyści poznają wyniki majowych egzaminów. Termin publikacji rezultatów matury wypada podobnie jak w zeszłym roku 5 lipca, więc to już naprawdę niedługo :)
Z tej okazji przypominamy kilka artykułów, które ukazały się już na naszym blogu, a które wyjaśniają, jak wygląda i na czym polega system oceny w programie międzynarodowej matury:

Dodatkowo przypominamy, tekst, który podpowiada, co robić po otrzymaniu dyplomu :)

Wyniki i podsumowania poprzednich sesji egzaminacyjnych możecie sprawdzić na stronie IBO tutaj.