30 września 2015

Program międzynarodowej matury - zbieramy wszystkie informacje z bloga! cz. 1 - zasady ogólne



Program matury międzynarodowej dla osoby, która pierwszy raz się z nim styka, może wydawać się skomplikowany i kompletnie oderwany od polskiego systemu edukacyjnego. Dlatego właśnie na naszym blogu opisaliśmy dość dokładnie, na czym polega International Baccalaureate Diploma Programme oraz z jakich elementów się składa. Dziś chcemy przypomnieć to wszystko, o czym dla Was pisaliśmy, by ułatwić Wam poszukiwanie treści. Zaczniemy od tych wspisów, którze dotyczą ogolnych zasad IBDP.

Poniżej zebraliśmy dla Was linki do wszystkich tekstów na temat założeń i charakterystyki programu IB, jakie pojawiły się od początku istnienia naszego bloga:

Po lekturze tych artykułów międzynarodowa matura nie powinna dłużej stanowić dla Was tajemnicy :) Zapraszamy do czytania!


24 września 2015

Absolwenci międzynarodowej matury radzą, jak ułatwić sobie początek studiów :)



Pierwszy semestr na studiach może być trudny. Wyzwaniem mogą okazać się dostosowanie się do zupełnie innego planu zajęć, trudność zadawanych prac zaliczeniowych, czy odnalezienie się w nowym środowisku.

Poniżej znajdziecie 10 porad, jak ułatwić sobie życie na początku studiów, które IB Blogs udało się zebrać od absolwentów, którzy niedawno zdobyli dyplom międzynarodowej matury.


1. Bądź otwarty

Nigdy nie ograniczaj się do dziedziny, którą wybrałeś - jeśli zainteresuje Cię inny temat, zawsze możesz zacząć studiować drugi kierunek, lub pójść na studia podyplomowe. Ważne, by studia dały Ci możliwość rozwijania się - miej to zawsze na uwadze :)

2. Poznaj swoich wykładowców

Dobry kontakt z wykładowcą pozwala nie tylko na swobodniejszą dyskusję podczas zajęć, ale również pokazuje Twoją inicjatywę, pomaga budować pozytywne relacje i sieć kontaktów, które w przyszłości - podczas pisania prac badawczych, zdobywania tytułu, czy - jeśli właśnie na to się zdecydujesz - w dalszej karierze naukowej - mogą okazać się szczególnie wartościowe.

3. Znajdź swój kąt do nauki

Być może będzie to kawiarnia, ławka na zewnątrz lub upatrzone miejsce w bibliotece… Gdziekolwiek będzie, na pewno ułatwi Ci skupienie na pracy, którą masz do wykonania.

4. Dobrze zaplanuj i zagospodaruj swój czas

Wiesz, że tydzień trwa 168 godzin? To bardzo dużo czasu! Jego zaplanowanie i organizacja pozwoli znaleźć chwile na każdą czynność i sprawę, która jest dla Ciebie ważna. Pamiętaj tylko, by w swoim harmonogramie uwzględnić czas na odpoczynek :)

5. Dołącz do wydziałowej lub uczelnianej organizacji/koła naukowego

Zaangażowanie się w działania studenckich grup i kół do dobry sposób na to, by szybko poznać ludzi o podobnych zainteresowaniach i celach. Twoją pasją jest pisanie? Dołącz do akademickiej gazety. A jeśli nie uda Ci się znaleźć niczego, co odpowiadałoby Twoim konkretnym zainteresowaniom, zawsze możesz założyć własną organizację czy koło - większość uczelni daje taką możliwość swoim studentom.

6. Czytaj zalecaną literaturę przedmiotu

Nawet jeśli akurat nie musisz przygotowywać pracy zaliczeniowej, czy prezentacji, dbaj o to, by na bieżąco przerabiać zadaną przez wykładowców literaturę. Dzięki temu będziesz miał odpowiedni ogląd tematu i będziesz czuł się przygotowany do dyskusji i ćwiczeń. Dobre przygotowanie zawsze się opłaca!

7. Korzystaj z uczelnianych zasobów i sprzętów, które udostępniane są do użytku studentów

Większość uczelni posiada zaplecze, które pozwala na utrwalanie i ćwiczenie zdobytej podczas wykładów wiedzy. Laboratoria, czytelnie, zajęcia wyjazdowe i praktyczne, konferencje i szkolenia… Wybór zazwyczaj jest szeroki i bardzo często darmowy.

8. Nie zwlekaj i nie nadrabiaj wszystkiego na ostatnią chwilę

Brak konieczności uczenia się z zajęć na zajęcia, a jedynie na czas sesji egzaminacyjnej przypadającej raz na pół roku, potrafi rozleniwić. Doświadczenie niemal wszystkich studentów uczy jednak, by tego nie robić, bo zawsze kończy się to słynnym “kuciem przez całą noc” :) Powtórki i przygotowania zacznij więc odpowiednio wcześniej, by uniknąć natłoku tematów do pochłonięcia.

9. Nawiąż kontakt ze studentami z wyższych roczników

Jest ich wokół Ciebie całe mnóstwo, a bywają kopalnią wiedzy na wiele studenckich tematów: jakie zajęcia wybrać, którego promotora, jeśli interesuje Cię dany temat… Znając ich doświadczenia i ucząc się od nich, będzie Ci łatwiej odnaleźć się w studenckiej rzeczywistości.

10. Wysypiaj się!

Chyba nie musimy Wam pisać, dlaczego to takie ważne, by by być możliwie najbardziej wyspanym :)

16 września 2015

Jak wygląda plan lekcji w programie międzynarodowej matury?


Na naszym blogu dość dokładnie opisaliśmy zasady programu międzynarodowej matury i czym różni się International Baccalaureate Diploma Programme od programu Polskiej Matury. Jeżeli ktoś chciałby odświeżyć tą wiedzę, to zapraszamy do lektury następujących tekstów:
Różnice między tradycyjnym programem a tym, który kończy się uzyskaniem matury międzynarodowej, są dość znaczące. Chcielibyśmy więc na przykładzie naszej partnerskiej IB World School - LO im. M. Wańkowicza w Katowicach pokazać Wam, jak wyglądają plany lekcji w programie IB.



Wszystko zaczyna się wyboru przedmiotów, których dana osoba chciałaby się uczyć podczas dwóch lat IBDP. Każdy uczeń wybiera 6 przedmiotów - trzy z nich muszą dotyczyć poziomu rozszerzonego (HL), a kolejne trzy poziomu podstawowego (SL). Zasada ta nie dotyczy lekcji TOK oraz w przypadku LO im. M. Wańkowicza lekcji “Writting” - specjalnej lekcja dla klasy 1DP, podczas której uczniowie Wańkowicza przyswajają sobie w praktyce brytyjskie zasady pisania różnych tekstów.
Przedmioty na poziomie rozszerzonym (HL) to 6 godzin w tygodniu, zaś na poziomie podstawowym (SL) to tygodniowo 4 godziny.
Ustalenie listy kursów i poziomu, na którym będą realizowane oraz zasada dotycząca ilości godzin dla każdego przedmiotu na danym poziomie są punktem wyjścia do tworzenia indywidualnych planów lekcji dla uczniów klas 1 i 2 DP.

Nietrudno się domyślić, że możliwości wyboru jest sporo, więc i poszczególne osoby mogą mieć bardzo różny rozkład zajęć. W naszym partnerskim liceum uczniowie często zaczynają więc lekcje dość wcześnie, od tzw. "zerówki", która zaczyna się nie wcześniej niż o 7:30. Wszystkie lekcje obowiązkowe kończą się najpóźniej o 16:10. Wszystkie zajęcia z poszczególnych przedmiotów prowadzone są w dziewięćdziesięciominutowych blokach.

Poniżej możecie zobaczyć, jak wygląda ogólny plan zajęć dla klasy 1DP w Wańkowiczu:



W zależności od tego, jakie przedmioty realizuje dany uczeń, jego plan zajęć obejmuje inne przedmioty widoczne na planie.

Plany dla wszystkich poziomów podejrzeć można na stronie www LO im. M. Wańkowicza tutaj: http://nasze-szkoly.edu.pl/plany/NEW/IB


8 września 2015

IB World Student Conference - co daje udział w tym wydarzeniu?


Na naszym blogu już nie raz pisaliśmy na temat IB World Student Conferences - o tym, jak jest to wyjątkowe i wartościowe wydarzenie dla uczniów International Baccalaureate Diploma Programme :)
Dziś mamy dla Was relację jednej z uczennic klasy z międzynarodową maturą - Archie Singh, która uczęszcza do Pathways World School w Aravali, w Indiach z WSC - z udziału w International Baccalaureate World Student Conference w Barcelonie ;)


Lipcowa, barcelońska konferencja dla uczniów programu międzynarodowej matury, była pierwszą, w jakiej udział wzięła Archie. Już od chwili, gdy dokonała rejestracji, nie mogła doczekać się wyjazdu do Hiszpanii. Pojechała tam wraz z 11 innymi osobami ze swojej szkoły.
Jak wspomina samą konferencję?

Archie kolejne dni opisuje jako bardzo intensywne i stymulujące. Każdy z nich zaczynał się przemówieniem głównego mówcy w specjalnej strefie technologicznej wydarzenia. Nie bez powodu - temat IB World Student Conference, w której uczestniczyła Archie brzmiał “Technology in global society”. Każde z przemówień prowadziło do dyskusji w grupach, które, ze względu na dużą różnorodność kulturową jej uczestników, Archie wspomina jako jedno z najciekawszych doświadczeń, jakie stały się jej udziałem podczas wydarzenia.
Po dyskusji następowała przerwa na lunch, która również zachęcała do interkacji między uczestnikami.

Kolejnym elementem konferencji było wyzwanie "start up-owe" - czyli zajęcia zwracające na praktyczny, biznesowy wymiar tego, o czym wcześniej mówiono i dyskutowano. Zadanie, przed którym stanęli uczestnicy konferencji, szczególnie podobało się Archie, ponieważ analiza sytuacji współczesnego biznseu w dobie nieustennie i coraz szybciej rozwijającej się technologii jest tym, czym uczennica interesuje się na codzień. 
Część zadaniowa zwykle kończyła się wieczorem. Wówczas młodzież biorąca udział w WSC eksplorowała i poznawała miasto - piękną Barcelonę. Bohaterka naszego wpisu wspomina katalońskie miasto jako jedno z najpiękniejszych, najczystszych oraz najbardziej przyjaznych miejsc, jakie miałą okazję odwiedzić.

Co Archie uważa za szczególną wartość ucziału w IB WSC?
Twierdzi, że każdy ze 150 uczestników nauczył się czegoś w ciągu całego pobytu w Barcelonie. Dla niej samej człowiek nigdy nie przestaje się uczyć - wierzy w słowa Alberta Einsteina: “Dzień, w którym przestajesz się uczyć, jest dniem, w którym zaczynasz umierać”.
Doświadczenia wyniesione z IB WSC dały Archie więcej pewności siebie - jeszcze rok wcześniej, gdyby miała przemówić do kilkudziesięciu osób, nie byłoby jej łatwo. Dziś, dzięki nauce w programie Międzynarodowej Matury i możliwościom, jakie daje osobom go realizującym, czuje, że pracuje nad sobą, ma więcej siły, by realizować wymarzony plan na życie i podejmować więcej wyzwań, któe wydają jej się trudne. Jednak najważniejszą korzyścią z udziałku w IB WSC jest dla Archie poznanie i zaprzyjaźnienie się z nowymi ludźmi, z różnych miejsc i kultur, którzy swoim pochodzeniem urozmaicają program edukacyjny z założenia jednolity dla każdego kraju i obyczajów oraz sprawiają, że jako uczeń IBDP jesteś prawidziwie obywatelem całego świata.


3 września 2015

Rozpoczęcie roku szkolnego w LO im. M. Wańkowicza w Katowicach

Zobaczcie, jak wyglądało rozpoczęcie roku szkolnego w Liceum Ogólnokształcącym im. M. Wańkowicza z Międzynarodową Maturą w Katowicach - naszej partnerskiej IB World School: